Укрзалізниця
Укрзалізниця foto

Ситуація із тарифами УЗ: українці готові платити більше, але за кращий сервіс

  Всі розуміють: підвищувати тарифи треба. Але робити це без зрозумілої аргументації – не правильно

  Транспортний монополіст "Українська залізниця" із року в рік підвищує вартість перевезень. Для пасажирів у 2018 році квиток здорожчав в середньому на чверть. У планах – збільшення ціни удвічі. Аби зробити пасажирські перевезення беззбитковими.

  Українці не проти платити більше. Але всі бачать, що ціни зростають, а от сервіс лише погіршується. Як нарікають експерти, не краща ситуація і з вокзалами.

  Та попри критику та фактичну відсутність якихось масштабних змін – нове підвищення тарифів від монополіста. У схожій ситуації – й український бізнес. Сервісу – нуль. Вантажі у дорозі невизначений час. Часто, через дефіцит локомотивів або вагонів, просто неможливо вивезти продукцію. Про це йдеться у сюжеті "5 каналу".

  А от тарифи справно зростають, – наголошують фахівці. Торік з бізнесу додатково зібрали щонайменше 10 мільярдів гривень. Міністерство інфраструктури опублікувало проект наказу "Про проведення щорічної автоматичної індексації", яким передбачається зростання залізничного тарифу 2019 року на індекс промислових цін 20180го (14,2%) і щоквартальну автоматичну індексацію (2,5% щокварталу).

  "Потрібно тарифи зробити, щоб вони автоматично індексувалися до рівня інфляції цін промислових товарів. Тому що без запровадження такого нормативу – це не дає можливість залізниці проводити стратегію середнього планування", – підкреслює народний депутат України Ярослав Дубневич.

  Та майбутнє підвищення вже розкритикували чи не всі бізнесові асоціації країни. Всі розуміють: підвищувати тарифи треба. Але робити це без зрозумілої аргументації – не правильно.

  "У бізнесу підвищення тарифів відразу викликає інше питання – наскільки це є обґрунтовано. А по-друге, яка є поточна ефективність УЗ по перевезенням всіх видів вантажів?" – запитує координатор комітету з логістики Європейської бізнес асоціації Ярина Скороход.

  Директор Центру транспортних стратегій Сергій Вовк додає: "Позиція, яка є у бізнесу, полягає в тому, що зростання не може робитися більше, ніж два рази на рік, і його рівень має бути близько 6-7%. Цей показник є більш-менш адекватним, з врахуванням тих витрат, які бізнес вже вніс через збільшення вагонної складової".

  Основним джерелом інвестицій є прибуток, який повинна генерувати компанія.  І він може формуватися двома шляхами. Один з яких – підвищення тарифів. Інший – боротьба зі схемами.

  "Із залізниці крадуть, за моїми розрахунками, близько $2 млрд на рік. Це те, що залізниця недозаробляє через корупцію. Ні при Бальчуні, ні при Кравцові ніяких змін з точки зору посадок в тюрму не сталося", – бідкається Шульмейстер.

  Але поки схоже якихось змін годі чекати. Тарифи зростатимуть, так само як і дефіцит рухомого складу та якісної інфраструктури. Перевезення падатимуть, як і прибутки монополіста. А пасажири так і не отримають швидкі та безпечні поїздки.

   

  Попередній матеріал
  Діє у важкопрохідних місцях: у США представили робота Grizzly для американських військових
  Наступний матеріал
  Евакуювали 2 тис. осіб: у Києві "замінували" ТЦ на Майдані Незалежності
  Теги:
  Loading...