"Укрзалізниця"
"Укрзалізниця" Facebook

Незадіяний потенціал: чому УЗ може стати "шлагбаумом" замість "локомотива" економіки

  Потужне підприємство зараз у кризі – про це сигналізують чи не всі експерти

  Українська економіка зростає 12 кварталів поспіль. У Мінфіні прогнозують, що 2019-го ВВП також збільшиться щонайменше на 3%. Серед небезпек: "буревії" на зовнішніх ринках та політичний шторм всередині країни.

  Експерти сигналізують про ще одну загрозу – українська залізниця не межі катастрофи, яка вдарить як по економіці, так і по всім українцям. Про це йдеться у сюжеті "5 каналу".

  Акціонерне товариство "Українська залізниця" – державний транспортний монополіст. Здійснює 82% вантажних і майже 50% пасажирських перевезень. За обсягами вантажних перевезень – на четвертому місці в Євразії, після залізниць Китаю, Росії та Індії; Штат – майже 270 тис. співробітників.

  Та потужне підприємство зараз у кризі. Все через зношену інфраструктуру та рухомий склад. На сьогодні амортизація локомотивного парку та вантажних вагонів "Укрзалізниці" – на рівні 95% а середній вік вагонів – 30 років. 

  "За останні 4 роки значно виріс дефіцит вагонів, за останні 3 роки зростає дефіцит тяги. Ми порахували, якщо інвестиції в УЗ збережуться на поточному рівні, то дефіцит тяги складе в 2023 році, може 2 тис. локомотивів", – каже директор програми "Інфраструктура" Українського інституту майбутнього Володимир Шульмейстер.

  Критична ситуація й із залізничною інфраструктурою.

  "В УЗ 50% колій електрифіковані, тобто над коліями є контактний дріт, який стоїть на залізобетонних опорах. А от яка ситуація з залізобетонними опорами. Про це ніде не говориться, а 86% залізобетонних опор треба замінювати. Більше того, 4 тис. залізобетонних опор знаходяться в гостродефектному стані, тобто фактично в аварійному. 30 тис. опор мереж постійного струму потребують негайної заміни, тому що вони свій термін уже відпрацювали, 50 тис. опор мережі змінного струму теж потрібно замінювати", – перераховує правозахисник, координатор проекту "Поїздка" Олександр Бондаренко.

  Та й колія занедбана. Часто просто непридатна для використання. Протяжність залізничних шляхів в Україні – майже  20 тис. км. На 8 тис. прострочені ремонти. Уже сьогодні є обмеження швидкості поїздів на шляхах загальною довжиною понад 1 тис. км. Ще на майже 2 тис. км – рух взагалі заборонили.

  "Якщо тими ж темпами руйнуватиметься інфраструктура залізнична, як це відбувається зараз, то протягом 10-12 років з 20 тис. км колій в нас залишаться лише 5 тис. км, а кількість локомотивів скоротиться в 10 разів", – попереджає Бондаренко.

  Та монополіст, схоже, не зважає, нарікають фахівці. Бо істотно недовиконує обсяги відновлення інфраструктури. Економлять на найбільш дорогих роботах – модернізації та капітальних ремонтах залізничних шляхів.

  Експерт уточнює: "Стан колій погіршився неймовірно. Якщо  в 2015 році обмеження швидкості до 40 км/год – на 300 км колій, то сьогодні це  вже понад 2,5 тис. км. І такий показник, як середня швидкість вантажного вагону, ще нещодавно був понад 50 км/год, а зараз це 20 км/год".

  Такі цифри ганьба для промислово розвиненої держави у XXI столітті, кажуть експерти. У Східній Європі цифри щонайменше утричі вищі. Чим довше вантаж у дорозі – тим більші витрати для бізнесу.

  Та низька швидкість руху – схоже найменша проблема від жахливого стану колії.  Можуть бути навіть залізничні катастрофи.

  "Відсутність належної уваги до інфраструктури призводить до покарань у вигляді людських жертв", – із сумом констатує Володимир Шульмейстер.

  В Укрзалізниці все нібито і розуміють. Вже порахували, скільки і чого треба, аби вирішити проблему.

  "Наразі маємо надолужувати все те, що не було зроблено вчасно. Тому реальна потреба в інвестиціях становить ще близько $2 млрд", – казав голова правління ПАТ "Укрзалізниця" Євген Кравцов.

  Експерти погоджуються: інвестиції, та ще й масштабні, потрібні. А от чи розуміє керівництво, куди гроші вкладати – те ще питання.

  "Є програма розбудови корпоративного управління "Укрзалізниці". Я з цією програмою ознайомився, вона на 19 сторінках. І там ідеться про створення ще більших бюрократичних структур. Тобто на ці структури виділятимуться гроші. Але це не є реформування", – обурюється координатор проекту "Поїздка".

  У більшості країн світу залізниця – надприбутковий бізнес. Німецький Deutsche Bahn AG має чистий прибуток у 1 млрд євро на рік, а ще 10 млрд євро віддає на капітальні витрати. Кожного року.

  Потенційно "Укрзалізниця" – локомотив економіки. Але без оптимізації роботи, прозорості, діалогу з клієнтами – вже стає шлагбаумом на шляху розвитку України.

  Попередній матеріал
  У штабі Порошенка назвали ключові проблеми виборчих перегонів
  Наступний матеріал
  Чоловічі годинники та коштовності: Тимошенко подала декларацію про доходи
  Теги:
  Loading...