Негода завадила багатьом містянам відсвяткувати Маковія

  Сильна злива зашкодила багатьом містянам відсвяткувати Маковія. Через негоду кількість вірян у церквах була меншою, аніж торік. Маковія або Перший Спас - давнє християнське свято. Цього дня віряни вшановують Святих Мучеників Маковеїв. Традиційно на це свято українці освячують мак, мед та зілля.

  Свято з присмаком меду і запахом трав. Кияни святкують Маковія, чи перший, Медовий Спас. Попри зливу, з ранку поряд із церквами - натовпи майстрів з обрядовими букетами та вірян, охочих їх посвятити. 

  Віряни: "Сотрудниці працюють на роботі, а я відпросилась, щоб я прийшла і посвятила".

  Віряни: "Іду в церкву, завжди свячу, букетики купую, завжди свячу, так шо святкую завжди, ще жодного ркоу не пропустила".

  Віряни: "Я - батько сім`ї, це обов`язок мій, прийти, вибрати і посвятити".

  Етнографи радять освячені букети зберігати. За народними віруваннями, вони відганяють злих духів, привертають удачу та багатство і допомагають у лікуванні. Щоби збільшити силу оберега, його освячували кілька разів.

  Яна, етнограф: "Це зілля, яке було освячене, його клали на сволок, і на сволоці воно, з однієї сторони - оберігало від нечистої сили, а з іншої - якщо людина хворіла, це освячене зілля мало особливу силу, його, відповідно, використовували і в лікуванні".

  Обов`язковий атрибут оберега - мак. Окрім нього - гвоздики, барвінок, м`ята, волошки. У кожної майстрині - свій набір трав та спосіб складання букета. Деякі готуються до свята не один місяць. Наталія Довенко привезла свої роботи аж із Житомирщини. Проте зізнається - через зливу продати обереги складно, довелося навіть знизити ціну.

  Наталія Довенко, майстриня: "Як оце сире зілля, то уже дешевше продають, Просто заготовка йде ще з весни. Заготовляємо і ціле літо сидимо, вкручуєм, і продать сьогодні дуже важко, тмоу що дощ. Позавчора було дорожче".

  Через сильну зливу цьогоріч зменшилася  кількість парафіян у церквах.

  О. Роман, священник: "Сьогодні вівторок, будній день, крім того, що погодні умови у Києві такі, що людей не було дуже багато, але минулі роки, коли світить сонце, люди ідуть до церкви, люди дотримуються традицій. В Києві взагалі була традиція, своя власне, що на Маковія, на першого Спаса, кияни всі сходилися до Дніпра, туди виходив митрополит. Його ще називають медовим Спасом на воді".

  Попереду на вірян чекає двотижневий Успенський піст. А вже наступної неделі українці святкуватимуть другий Спас - Яблучний.

  Євгенія Подобна, 5 канал.

  Попередній матеріал
  КМДА подарувала авто родині усиновлювачів
  Наступний матеріал
  Список претендентів на "Золотого м`яча" скоротився до 3-х осіб
  Теги: