На місці історичних особняків у Києві масово ростуть висотні новобудови

  Пам`ятка на продаж. На місці історичних особняків у Києві масово ростуть висотні новобудови. Щоби гарантувати їм недоторканність, понад тисячу об`єктів потрібно включити до державного реєстру пам`яток архітектури. В мерії кажуть - утримувати історичні будівлі задорого. А от приватні компанії - занедбаними будинками не гребують. Чому на гарячих будівельних точках столиці крани не зупиняються навіть в День охорони пам`яток культури та історії, дізнавалися наші кореспонденти.

  Будівельний майданчик на вулиці Пирогова, 2  - 5 років тому інвестор отримав право на зведення на цьому місці житлового будинку з підземним паркінгом. Усі п`ять років обурені мешканці пишуть листи і мерії, і президенту.

  А ось іще одна пам`ятка архітектури  - садиба Казанського на Сагайдачного. Точніше - те, що від неї залишилось.

  А на вулиці Мельникова - схожа ситуація. Сторічний будинок спочатку знесли, потім встановили зелену огорожу і лише потім з`ясували  - на купу цегли перетворили пам`ятку архітектури. Щоправда, у державному реєстрі її немає. Адже цінність будинку визнали лише кілька років тому - маєток мав статус пам`ятки нововиявленої.

  Журналіст "5 канал": "Один із способів отримати ділянку в історичній частині міста - взяти під опіку пам`ятку архітектури. Через деякий час вона почне руйнуватися, а ще згодом - від цінного культурного надбання і сліду не лишиться".

  Викупити історичну будівлю, заявити про її реставрацію з набудовою, довести її до руйнації і знести. За такою схемою забудовників зникають більшість пам`яток культури й історії, кажуть в Українському товаристві охорони пам`яток.

  Більш як 80-т відсотків пам`яток архітектури у Києві  - в приватних руках. Щорічно на їхнє утримання та реставрацію потрібен 1 мільярд гривень. Ні копійки для Києва за минулий рік  - описує сумні реалії культурної спадщини столиці керівник профільного управління КМДА.

  Начальник ГУ охорони культурної спадщини КМДА: "Кошти які треба виділяти на пам`ятки набагато більші чим на нову забудову. Звідти і проблеми які ми маємо. Ні одного разу план по реставраційним робобтам не було виконано через недофінансування".

  Нововиявлених пам`яток у Києві нарахували 4 сотні. Усі вони стоять у черзі на державний реєстр. Але місця їм там нема, кажуть фахівці. Адже, щоби включити одну пам"ятку, потрібно зняти з обліку іншу. Ще одна причина - гроші. Включити в держреєстр один цінний будинок коштує щонайменше 5 тисяч гривень. Поки гроші шукають - на місці старовинних маєтків виростають маєтки офісні.

  Ганна Рибалка, Микола Лєбєдєв, "5 канал". 

  Попередній матеріал
  Кримінальну справу за фактом пограбування інкасаторської машини у столиці порушила міліція
  Наступний матеріал
  Страсний тиждень розпочався у християн
  Теги: