Іван Микитович займається риболовлею більше 40-ка років. Правила безпеки і те, як рятуватися, добре знає. Утім, зізнається, деякі похибки таки має.
Іван Микитович, рибалка: "Головне - не розгубитися. Береться на спину і ногами старатися відштовхуватися і спиною виходити на льод. І не в ту сторону треба рухатися, а назад. Ну, що ми порушуємо, які правила? Ні в кого у нас немає рятувальної вірьовки".
Утім, таких обізнаних, як Іван Микитович, небагато - визнають в управлінні Держтехногенбезпеки. Тому змушені взимку постійно влаштовувати навчання безпеки на льоду.
Сергій Черка, начальник ГУ Держтехногенбезпеки у Київській області: "На лід не виходити в одиночку. Ні в якорму разі не допускати вихід на лід дітей самостійно, без нагляду. Виходити на лід в нетверезову стані не рекомендується ні в якому разі".
Та якщо людина знехтувала власною безпекою і таки провалилася під кригу - рятувальники радять не панікувати, перевернутися на спину, щоби збільшити площу опори, обламати слабкий лід і руками підтягуватися.
Микола Самусь, начальник підрозділу Київської обласної рятувально служби: "Треба відповзти, бо лід може бути дуже крихким і відповзти. Повзочком, повзочком відповзти, і вже тоді стати на хороший лід".
Витягти себе на поверхню може людина будь-якої ваги і без особливих навичок. Рятувальники пояснюють: вода підтримує тіло і людина не відчуває усієї ваги. Стрес допомагає мобілізувати сили, тому переважна більшість виринає з води за кілька хвилин.
Микола Самусь, начальник підрозділу Київської обласної рятувальної служби: "По-різному може упродовж 15-ти хвилин. А бувало, що люди трималися близько години. Усе залежить від температури погоди".
Після пригоди - потерпілого слід якомога швидше перебрати в сухий одяг, зігріти і напоїти теплим чаєм з цукром. Напій потрібен людині через високий вміст глюкози. Якщо постраждалий отримав серйозні ушкодження, треба викликати швидку.
Олена Кравченко, фельдшер швидкої допомоги: "Якщо хворий в такому стані - значить ми бистренько його транспортуємо в лікарню. Якщо він "тяжкий" - робимо ІВЛ, тобто штучна вентиляція легенів, непрямий масаж серця і підключаємо крапельницю".
Торік рятувальники Київської області витягли з води більше півсотні людей. Утім, сімох врятувати не змогли. За статистикою, під кригу потрапляють здебільшого люди напідпитку та рибалки.
Наталя Новосядла, Євген Кияшко, 5 канал.