Ганна Рибалка, «5 канал»: «Від самого ранку на Майдані Незалежності біля намету афганців формуються групи добровольців у мобілізаційні групи. Лише за два дні таких назбиралося близько тисячі людей».
Перший киянин: «Мені образливо за Україну, що сюди приходять усякі».
Другий киянин:«Почему афганцы, потому что здесь генералы. Люди, которые воевали, и понимают в боевых действиях все».
Намети всеукраїнської спілки афганців неподалік Будинку профспілок. Чоловіки терпляче чекають, поки їх покличуть усередину. Святослав Градов родом з Білорусі. Воював у Афганістані. Уже двадцять років з родиною живе в Україні. За неї і прийшов.
Ганна Рибалка, «5 канал»: «Ви прийшли записуватися?»
Святослав Градов:«Да, добровольно записаться, чтобы пойти... семья здесь. Дети здесь. На защиту Украины».
Микола - один з тих, хто напередодні від імені українських ветеранів Афганістану, оголосив про загальну мобілізацію. Тоді ж отримав від колишніх бойових побратимів з Росії купу телефонних дзвінків. З повною незгодою з діями Кремля у Криму.
Микола, ветеран-афганець:«Вот за вчерашний день ну человек сорок точно звонили, одноклассники, с кем учился. Они говорят: "Коль, ну вы не подумайте, что простые россияне там тоже поддерживают. Нет, не в коем случае. А афганцы тем более. Ну как они? Все служили вместе и теперь такая ситуация. Конечно, там никто не поддерживает».
Каміль Валедов, ветеран-афганець: «Мои сослуживцы, с которыми я служил в Афганистане, они позвонили и сказали, что к ним на организацию пришло письмо, одной из партий российских о формирований отрядов для наведения порядка в Крыму».
У військкоматах Києва фіксують збільшення людей, які за власною ініціативою ідуть до комісаріатів. Крім того, тут почали заняття з підготовки особового складу військових. Наголошують - тільки у разі державної мобілізації списки охочих громадян використають у лавах збройних сил України.
Володимир Кидань, полковник, військовий комісар Київського міського військкомату: «Є багато бажаючих, приходять громадяни: "Я готовий, дайте мені зброю". Ви зрозумійте правильно - ми не та структура, яка буде в таких питаннях спілкуватись з громадянами,ми уточнюємо облікові дані сьогодні, ми записуємо номера телефонів,уточнюємо адреси. І громадян таких бажаючих відправляємо додому займатися своїми питаннями. В разі необхідності будемо викликати цих громадян».
Поки такої необхідності немає - закликають людей, що перебувають на обліку, звернутися у військові комісаріати й уточнити власні контактні дані. А от час, так званих «призовників» - юнаків від 18 до 25-ти років - офіційно починається 1 квітня і триватиме до кінця травня.
Ганна Рибалка, Валентин Стрельцов,«5 канал».