Ілюстрація
Ілюстрація pixabay.com

Акції в масках і штрафні санкції не допоможуть промисловим містам "легше дихати" – експерт

  Наразі учасники акцій перетворюють їх на "європопулізм", а не ефективний інструмент боротьби за чисті міста, – вважає Куруленко

  Одна з гострих проблем України – низька екологічна відповідальність і використання питань захисту довкілля для політичних маніпуляцій без найменших спроб цивілізовано врегулювати ситуацію. А винні в цьому як політики, які спекулюють на темі, так і самі громадяни, які страждають від своєї екологічної безграмотності. В цьому переконаний кандидат економічних наук, заслужений природоохоронець Святослав Куруленко, передає OBOZREVATEL.

  Як приклад експерт навів новину про проведення масових акцій у великих промислових центрах України під назвою "Хочу дихати". Її метою організатори назвали комплексну модернізацію фільтрувального обладнання та встановлення додаткових газоаналізаторів на основних джерелах викидів, чого вони вимагали від місцевої влади і від керівництва підприємств, що забруднюють довкілля.

  "Це чудово, правильно і це потрібно зробити. Ба більше, до питань екології необхідно застосовувати системний підхід. І саме активна громадськість повинна контролювати екологічний баланс між бізнесом і громадою. Іншими словами, бізнес повинен заробляти гроші, поповнюючи бюджети, і при цьому не забувати про свою екологічну відповідальність. З іншого боку, на законодавчому рівні це і так виконується. Будь-яка екологічна програма підприємства розробляється спільно з компетентними державними органами і ними ж затверджується. В контексті імплементації Директиви 2010/75/ЄС і запровадження інтегрованого дозволу великі промислові підприємства змушені впроваджувати так звані найкращі доступні технології ", – зазначив Куруленко.

  І додав, що в цьому разі учасники акції перетворили її на "європопулізм", а не ефективний інструмент боротьби за чисті міста. Так, учасники мітингу зверталися до Мінекології з вимогою негайно ухвалити європейські нормативи гранично допустимої концентрації забруднення повітря, води й ґрунту, але не врахували факт, що в Україні багато нормативів щодо викидів шкідливих речовин є значно меншими, ніж у розвинених країнах, типу Німеччини.

  "На цьому тлі вимоги деяких наших політиків звучать нелогічно. Наприклад, нам говорять про європейські підходи при розв'язанні екологічних проблем підприємств, і ми їх дотримуємося, імплементуючи стандарти ЄС. Але кажучи про їхнє впровадження, залишаючи нормативи українськими, ми заганяємо ситуацію в глухий кут, тому що жорсткість норм вище європейських рівнів (а деякі українські нормативи в десятки, а іноді і в сотні разів вищі за європейські) призведе до великих фінансових витрат і зробить проблематичним запровадження тих самих європейських стандартів щодо застосування тих самих найкращих доступних технологій ", – наголосив експерт.

  Ще одна серйозна проблема, на яку він звернув увагу – це непрозорість нарахування екологічних штрафів в Україні. Кошти від них ідуть не на поліпшення екологічних умов, а в "невідомі кишені". В сукупності з поки що безглуздими акціями протесту, це тільки ще раз підтверджує, що всерйоз займатися природоохоронною діяльністю в Україні ніхто не хоче.

  "У сухому залишку: акції в масках і штрафні санкції не можуть бути ефективними. Для поліпшення екологічної ситуації необхідні конкретні дії і план робіт як для підприємств, так і для державних органів. Не заперечую, що наявна природоохоронна система безбожно застаріла. Але карати, при цьому не пропонуючи конкретних рішень і не сприяючи їх впровадженню, – шлях в нікуди... Тому поки в мене складається відчуття, що екологічні акції в Україні – це наразі чиясь продумана маніпуляція, а не волевиявлення простих людей. Такими методами можна підняти галас і добре пропіаритися напередодні виборів, але це ніяк не допоможе населенню промислових міст "легше дихати", – резюмував Куруленко.

  Попередній матеріал
  Убивцям Гандзюк загрожує від 15 років до довічного ув'язнення – голова Нацполіції
  Наступний матеріал
  ЗМІ з'ясували, що відбувається в Донецьку напередодні псевдовиборів
  Теги: