Єврокомісар: Конфлікт в Киргизстані - ретельно спланований

  П`ять ретельно спланованих сутичок стали поштовхом для конфлікту у Киргизстані. Про це у Женеві заявила речниця Верховного комісара ООН з прав людини, після розмов зі свідками подій. Висновок комісара наступний: події у Киргизстані не були спонтанним міжетнічним конфліктом, а виникли через заплановані провокації. У цьому переконаний і тимчасовий уряд Киргизстану. Влада вважає, що слід чекати нових спроб дестабілізувати ситуацію, і не лише на півдні.

  Тимчасовий уряд Киргизстану готується до нових конфліктів, зокрема у Чуйській області та у Бішкеку. На під`їздах до столиці республіки - виставили блок-пости. Про загрозу поширення сутичок із півдня на інші регіони повідомив представник тимчасового уряду на терміновому брифінгу. Алмазбек Атамбаєв не має сумніву - міжетнічні конфлікти - ретельно спланована провокація. 

  Алмазбек Атамбаев, перший заступник голови тимчасовго уряду Киргизстану: "...эта трагедия организована, спланирована и проплачена. Проплачена, к сожалению, уже. И люди, которые эти деньги получили, естественно, они эту работу будут продолжать. По нашим даным там выплачено несколько десятков миллионов долларов".

  Заворушення спровоковані попередньою владою, а саме - прихильниками президента Курманбека Бакієва, переконаний тимчасовий уряд. Розпалюють міжетнічний конфлікт, щоб зірвати референдум 27-го червня, ключовий для Киргизстану. Громадяни мають визначитися зі змінами до Конституції, які перетворять республіку - з президентської на парламентську. Плебісцит має засвідчити довіру народу до влади. Заворушення із сотнями пострадалих уже її суттєво підірвали. Бакієв категорично відкидає свою причетність до конфлікту. 

  Перехідний уряд тим часом скасовувати референдум поки що не збирається.

  Мирослав Єнца, представник ООН: "ООН работает с ЦВК в подготовке референдума и виборов".

  ООН і держави Організації договору із колективної безпеки сходяться на думці, що конфлікт треба залагодити будь-якою ціною і якнайшвидше.

  Інформація з півдня - суперечлива. У вівторок влада повідомила про часткову стабілізацію ситуації, але населення, як і раніше - у паніці й остраху. В селах ховають загиблих - і киргизів, і узбеків.

  Джанибек Каріб`янов, спецпосланець ООН до Киргизстану: "Большое кровопролитие, большие жертвы, являются трагедией как для кыргызского, так и для узбекского народа. Это очевидно, и сегодня задача состоит в том, в первую очередь, чтобы обеспечить или остановить это насилие".

  Населення охопленого конфліктом півдня - шукає притулку у спокійніших регіонах. Етнічні узбеки переселяються на історичну батьківщину. Кількість біженців може досягти ста тисяч. В Узбекистані створили наметові містечка для переселенців. Однак там бракує найнеобхіднішого. Іноземних громадян, які жили у Киргизстані - евакуювали додому. Частина з них уже повернулася до Туреччини та Китаю.

  Нонна Стефанова, 5 канал

  Попередній матеріал
  Суд щодо заяв Януковича про Голодомор відклали на 2 тижні
  Наступний матеріал
  УДО вибачилось перед журналістом СТБ за невиправдане застосування сили
  Теги: