Фото 9e-maya.com

Сьогодні – річниця серпневого путчу 1991 року

  Рівно 23 роки тому, 19 серпня 1991 року група членів вищого керівництва СРСР зробила спробу захопити владу і скинути тодішнього президента СРСР Михайла Горбачова.


  У ніч з 18 на 19 серпня представники вищого керівництва СРСР, незгодні з політикою реформ Горбачова і проектом нового Союзного договору, створили Державний Комітет з надзвичайного стану в СРСР (ДКНС СРСР). До нього увійшли віце-президент СРСР Геннадій Янаєв, прем'єр-міністр Валентин Павлов, міністр внутрішніх справ Борис Пуго, міністр оборони Дмитро Язов, голова КДБ Володимир Крючков, а також низка інших впливових політиків.

  Вже наступного дня змовники оголосили, що Горбачов, який був ізольований на своїй кримській дачі, за станом здоров'я не може виконувати обов'язки президента, у зв'язку з чим повноваження глави держави переходять до Геннадія Янаєва.

  ДКНС також оголосив надзвичайний стан в окремих місцевостях СРСР на термін 6 місяців.

  Першими своїми рішеннями Комітет припинив діяльність політичних партій, заборонив проведення мітингів і випуск низки газет. Припинили мовлення практично всі програми телебачення. В великі міста були введені війська.

  Однак попри заборону, у великих містах СРСР почалися масові мітинги. Опір путчистам очолив президент РРФСР Борис Єльцин. Він підписав указ, згідно з яким створення ДКНС було кваліфіковано як спроба державного перевороту, а союзні органи виконавчої влади, включаючи силові структури, були перепідпорядковані президенту РРФСР.

  УК Москві для оборони від урядових військ Булого дому (Будинку рад РРФСР) зібралося близько 60 тисяч добровольців.

  В ніч на 21 серпня колона бойових машин десанту підійшла до барикади біля Білого дому, близько 20 машин прорвали барикади на Новому Арбаті, але серйозного штурму вжито не було. Внаслідок штурму загинуло троє цивільних осіб.

  Вже вранці 21 серпня почалося виведення військ із Москви, а Єльцин на надзвичайній нараді Верховної Ради РРФСР заявив про антиконституційність путчу.

  22 серпня Горбачов повернувся в Москву. Змовників за наказом президента СРСР було заарештовано.

  Через два дні після цих подій Михайло Горбачов заявив про відхід з поста генерального секретаря ЦК КПРС і звернувся до членів ЦК із закликом про саморозпуск Компартії.

  Серпневий путч прискорив процеси розпаду СРСР і вже через кілька місяців, 8 грудня 1991 року, представники РРФСР, України і Білорусії підписали декларацію про створення СНД і констатували розпад СРСР.
  Попередній матеріал
  Українські заводи продовжують постачати оснащення для російської армії - Washington Post
  Наступний матеріал
  Російські війська поблизу українського кордону знаходяться в повній бойовій готовності - Кабаненко
  Loading...