Саміт ЄС "Східне партнерство": день перший (репортаж)

  Саміт учасників програми ЄС "Східне партнерство" триває у Празі. Програма розрахована на розвиток співпраці між ЄС і 6 країнами колишнього СРСР: України, Вірменії, Азербайджану, Білорусі, Грузії і Молдови. Розроблений ще минулого року проект передбачає тісну співпрацю ЄС насамперед в енергетичній та торговельній галузях. Дехто зі східноєвропейської шістки побоюється, що подібне партнерство поставить хрест на сподіваннях країн увійти до Євросоюзу.

  Завдання "Східного партнерства" - стабілізувати ситуацію у колишніх радянських республіках, при цьому - не налаштувавши проти себе Росію. Після зібрання - учасники підписали декларацію, яка саме і дала старт програмі. Документ передбачає співпрацю в енергетичній і торговельній галузях. Загальні витрати ЄС - вісімсот мільйонів доларів.  

  Ганс Ґерт Поттерінг, президент Європарламенту: "Для нас дуже важливо, щоб наші східноєвропейські сусіди розвивалися правильним демократичним шляхом. Ми хочемо зробити свій внесок в стабільність Східної Європи".

  Беніта Ферреро-Вальднер, комісар ЄС з питань зовнішніх відносин: "Це тривале партнерство, що базується на спільних інтересах. Розвиток політичної та економічної стабільності в цих країнах - пріоритет для Євросоюзу".

  Східноєвропейські лідери на майбутню програму покладаються, але вже зараз, користуючись нагодою, намагаються здобути для своїх громадян прихильність Євросоюзу. Насамперед, пропонують домовитися про полегшення візового режиму. Цю ініціативу єврочиновники зустрічають прохолодно та не дають жодних конкретних обіцянок. Зокрема, про це із єврокомісаром Бенітою Ферреро-Вальднер говорив і Президент Віктор Ющенко. А під час зустрічі з представником Держдепартаменту США з енергетичних питань у Євразії запропонував американським компаніям  взяти участь у модернізації української ГТС. А щодо декларації саміту - Ющенко відзначив, що вона враховує усі пропозиції Киева.

  Віктор Ющенко, Президент України: "Договір не є альтернативою до всіх попередніх домовленостей України та ЄС. Він їх доповнює та розвиває".

  Попри твердження про важливість програми, празький саміт відвідали не всі зацікавлені особи. Так, на зібрання не приїхали лідери Великої Британії, Іспанії, Франції, Білорусі та Молдови. Вони відрядили до Праги своїх представників. За словами Беніти Ферреро-Вальднер, це поганий сигнал. Адже у такий спосіб і західні, і сіхдні політики демонструють: для них "Східне партнерство" може стати лише умовною та непотрібною програмою.

  Олександра Ткаченко, 5 канал

  Попередній матеріал
  Уряд пропонує винести гральні заклади за межі населених пунктів
  Наступний матеріал
  Іще 8 українців потрапили до полону сомалійських піратів
  Теги:
  Loading...