5 канал

Саміт лідерів країн ЄС: Brexit нарешті виходить з глухого кута

До другого етапу переговорів щодо виходу Великої Британії з євроспільноти домовилися лідери 27 країн ЄС – усіх, крім Великої Британії

Домовилися рухатися далі. На саміті в Брюсселі лідери держав ЄС нарешті хоч якось зрушили непрості переговори про вихід Британії з ЄС. Європейські лідери домовилися узгоджувати між собою аспекти другої фази переговорів, яка стосуватиметься питань торгівлі.

До другого етапу переговорів щодо виходу Великої Британії з євроспільноти домовилися лідери 27 країн ЄС – усіх, крім Великої Британії. Поки що працюватимуть без Терези Мей. Лондон має, зі свого боку, працювати над головними питаннями виходу з Євросоюзу. Коли позиція сторін буде узгоджена – розпочнеться друга фаза переговорів.

"Європейська рада домовилася розпочати внутрішні підготовчі дискусії, як основу для подальших відносин і перехідних механізмів Брекзиту. Цього не сталося б без нового імпульсу, який дала Тереза Мей під час виступу у Флоренції. Запевняю наших британських друзів, що у нашій внутрішній роботі ми врахуємо усі представлені пропозиції", – зазначив президент Європейської ради Дональд Туск.

Друга фаза переговорів може розпочатися вже у грудні. Утім, лише за умови, якщо Велика Британія чітко визначить головні положеннями Брекзиту на першому етапі. Це, зокрема, права громадян Євросоюзу, які живуть у Сполученому Королівстві, питання кордону з Ірландією і фінансові зобов'язання Великої Британії, взяті ще до рішення вийти зі спільноти.

Канцлер Німеччини Ангела Меркель наголошує: "Сподіваюся, що до грудня ми достатньо просунемося, аби розпочати другу фазу переговорів. Але це залежить від того, який прогрес зробить Велика Британія, щоб ми могли сказати: цього прогресу достатньо для ключових моментів першої фази. І фінансові зобов'язання – це найголовніше питання".

За попередніми оцінками ЄС, сума цих зобов'язань – 60 мільярдів євро. Глава британського уряду запевнила, що Лондон дотримається обіцяного. Проте не назвала конкретних сум і термінів. А саме цього вимагають у Брюсселі.

"Щодо фінансових зобов'язань, я чітко сказала моїм колегам з ЄС – ніхто не повинен турбуватися щодо поточного плану бюджету. Ніхто не буде платити більше чи отримувати менше внаслідок виходу Британії з ЄС. Ми дотримаємося усіх зобов'язань, які взяли на себе під час членства в Євросоюзі. І зараз має проводитися детальна робота над цими зобов'язаннями, пункт за пунктом", – заспокоює британський прем'єр.

Друга фаза переговорів стосуватиметься питань торгівлі. За оцінками Ангели Меркель, вона може бути ще складнішою, ніж перша фаза. Проте і домовленості на саміті ЄС – хоч невеликий, але крок уперед, вважає більшість європейських лідерів. На початку жовтня, представник ЄС на переговорах щодо Брекзиту Мішель Барньє заявив, що обидві сторони зайшли у глухий кут. І найперше – через фінансові питання "розлучення" Британії з Євросоюзом.

Нонна Стефанова, "5 канал"

19-й саміт Україна-ЄС: Як Порошенко з Туском і Юнкером зустрічався – фотогалерея

/
/
19-й саміт Україна-ЄС
/
19-й саміт Україна-ЄС
/
19-й саміт Україна-ЄС
/
19-й саміт Україна-ЄС
/
19-й саміт Україна-ЄС
/
19-й саміт Україна-ЄС
/
19-й саміт Україна-ЄС
/

Попередній матеріал
Медична реформа: які безкоштовні послуги передбачені у Держбюджеті-2018 – експерт
Наступний матеріал
"ЗА ЧАЙ.COM": ветеран грузино-абхазького конфлікту Арчіл Цинцадзе в ефірі "5 каналу"
Loading...