5.ua

Питання сирійської хімічної зброї розділило світ

  Нагадаємо, ці країни були з самого початку проти військового покарання Дамаска за використання хімічної зброї, зокрема – Росія і Китай блокували рішення Радбезу ООН з сирійського питання. Ідею передати хімічну зброю в Сирії під міжнародний контроль привітали також у Євросоюзі. США заявляють, що у випадку реальних кроків Сирії на позбавлення від хімічного арсеналу, Вашингтон зможе відкласти удар. Натомість, країни Перської затоки наполягають на вторгненні й стверджують – навіть вивезення  хімічної зброї за межі Сирії не зупинить кровопролиття в країні.

  Активно розробляти план передачі сирійського арсеналу хімічної зброї під міжнародний контроль почала Росія. Кремль розцінив заяву Білого дому про можливість скасування операції проти Дамаска за такої умови, як конкретну пропозицію, й активізував переговори з режимом президента Башара Асада. Представники сирійської влади вже підтвердили, що повністю погоджуються з пропозиціями Москви. Детальний план міністр закордонних справ Росії обіцяє оприлюднити вже найближчими днями.

  Сергій Лавров, міністр закордонних справ Росії: «Мы разрабатываем конкретный и эффективный план. Буквально в эти минуты контактируем с сирийской стороной. Уже в ближайшее время представим его в ООН и Совет безопасности».

  Зростає й міжнародна підтримка такого варіанту розв’язання сирійської кризи. За нього вже висловилися член Ради безпеки ООН, Китай, і одна з наймогутніших держав Близького Сходу – Іран.

  Хон Лей, речник міністерства закордонних справ Китаю: «Ми вітаємо й підтримуємо ініціативу Росії. І будемо виступати за інші ініціативи, які допоможуть знайти політичне рішення сирійської кризи й уникнути військової операції в регіоні».

  Хосейн Абдолахіан, заступник міністра закордонних справ Ірану: «Іран завжди засуджував використання хімічної зброї, тож ми послідовно виступаємо за її знищення. Особливо важливим це питання є в контексті вирішення сирійської кризи. Обстріл території країни не може вважатися прийнятним варіантом у рамках даного процесу».

  Франція хоче закріпити бажання Сирії позбутися хімічної зброї на рівні Ради безпеки ООН. Для цього Париж готує відповідну резолюцію. Якщо Радбез ухвалить її, а Дамаск потім порушить – США та їхні союзники отримають прямий привід для обстрілу сирійської території.

  Лоран Фабіус, міністр закордонних справ Франції: «Якщо сирійський режим відмовиться від хімічної зброї – це дозволить зберегти багато життів мирних мешканців. Тоді проведення військової операції проти Дамаска може бути необов’язковим. Але, щоби відібрати можливість у Сирії спекулювати на цьому питанні, ми хочемо закріпити домовленості відповідною резолюцією в Раді безпеки ООН».

  Поки міжнародна спільнота вирішує, що робити з арсеналом хімічної зброї сирійської влади, повстанці активізували свої військові операції. Жорстокі бої тривають у передмістях Дамаска та провінції Ідліб. Але представники опозиції кажуть, що не здобудуть перемоги без втручання США та їхніх союзників. Вашингтон поки що остаточно не вирішив, чи скасує операцію проти Сирії за умови передачі запасів бойових отруйних речовин під міжнародний контроль. Держави ж Перської затоки закликають у будь-якому випадку здійснити інтервенцію й усунути режим президента Асада від влади, щоби зупинити кровопролиття.

  Олександр Войтко, 5 канал.

  Попередній матеріал
  Надаль вдруге переміг на "US Open"
  Наступний матеріал
  У Донецьку протестували мешканці аварійної 5-поверхівки [відео]
  Теги:
  Loading...