www.aif.ru

Прецедент на G7: чому Трамп відмовився підписувати підсумкове комюніке саміту

Уперше за всю історію існування саміту країн "Великої сімки" лідери передових держав не дійшли спільної згоди у низці питань

Шестеро лідерів країн Великої сімки підписали спільне комюніке після завершення щорічного дводенного саміту G7 у канадському Квебеку. Це безпрецедентний випадок в історії цього клубу. Під документом немає підпису Президента США Дональда Трампа. Американський чільник послався на заяви канадського прем'єра Джастіна Трюдо щодо тарифів США на алюміній та сталь. Але питання торгівлі не єдине, в якому виникли розбіжності. 

Уперше за всю історію існування саміту країн "Великої сімки" лідери передових держав не дійшли спільної згоди у низці питань. На 44-му форумі наріжним каменем стали торговельні мита США на імпорт алюмінію і сталі, з якими не згодні глави європейських країн і Японії. А ще іранське, російське та кліматичне питання.

/
/

Тереза Мей, британський прем'єр-міністр, сказала: "Ми тільки-но завершили наш саміт, утім уже зафіксували глибоке розчарування невиправданим рішенням США запровадити тарифи на європейську сталь та алюміній. Таке рішення призводить до втрат у торгівлі, підриває справедливу конкуренцію, зменшує продуктивність, усуває стимули для інновацій і врешті-решт призводить до збіднення".

Свою чергою Ангела Меркель заявила: "Зі свого боку хочу сказати, що ми маємо дуже відверті і прямі взаємини з американським президентом Дональдом Трампом. На полях саміту під час опрацювання спільного комюніке, ми багато говорили одне з одним. Однак, є розбіжності в наших думках, хоча ми також мали можливість спілкуватися персонально".

Розкритикував підвищені тарифи на сталь та алюміній і глава цьогорічного саміту прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо. Зазначив, що запроваджуватимуть мита у відповідь на американські вже з липня цього року.

"Я звертав увагу президента, що канадці не сприймають рішення США запроваджувати мита на нашу сталь та алюміній. Я вже давав чітко зрозуміти, що ця тема не є тією, про яку приємно говорити, але ми це робимо. Канадці ввічливі і чинять розумно, однак ми не дозволимо комусь сідати нам на голову", – наголосив Трюдо.

Утім заява канадського прем'єра неабияк роздратувала американського президента Дональда Трампа. Він покинув саміт раніше, бо поспішав до Сінгапуру на зустріч з Кім Чен Ином. Попри це навздогін він написав у Twitter, що відкликає свій підпис під спільним комюніке через Трюдо.

Трамп заявив: "Виходячи із неправдивих заяв Джастіна Трюдо і того факту, що Канада вимагає великих тарифів від наших американських фермерів та компаній, я дав розпорядження нашим представникам не схвалювати комюніке. Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо діяв смиренно та м'яко упродовж нашої зустрічі "Великої сімки". Тільки-но я пішов, він дав прес-конференцію, в якій назвав американські тарифи образливими і заявив, що ніхто ним не командуватиме. Дуже нечесно та слабко".

Врешті свої підписи під спільним комюніке поставили лідери лише 6 країн – Велика Британія, Канада, Франція, Німеччина, Італія та Японія. У своїй заяві погодили інвестування у ринок праці, просування гендерної рівності та боротьбу з кліматичними змінами. Лідери G7 зазначили, що боротимуться з підривами демократичних процесів та тероризмом у всьому світі. Закликали Росію припинити дестабілізуючу поведінку та дотримуватися міжнародних зобов'язань. Але не виключають подальшої співпраці.

Заява. Продовження санкцій чітко пов'язане з тим, що Росія не продемонструвала повне виконання своїх зобов'язань у "Мінських угодах" та повагу суверенітету України, і ми повністю підтримуємо зусилля у форматі Нормандської четвірки та Організації з безпеки і співробітництва в Європі для подолання конфлікту на сході Україні. Якщо в цьому буде необхідність, ми також готові ухвалити додаткові обмежувальні заходи щодо Росії і збільшити витрати на це. [..] Однак, ми продовжуватимемо співпрацювати з Росією у подоланні регіональних криз та глобальних викликів у відповідності до наших інтересів.

Тим часом поблизу місця проведення саміту G7 не вщухали велелюдні протести. Тисячі людей невдоволені політикою світових лідерів пройшлися спільним маршем центральними вулицями Квебека. Подекуди між мітингарями та поліцією виникали сутички. Правоохоронці затримали 10-ро найбільш радикально налаштованих мітингарів. Однак врешті хода завершилась без інцидентів.

Оксана Ткаченко, "5 канал"

Попередній матеріал
Телескоп Hubble зробив неймовірний знімок карликової галактики з нитками блакитного газу
Наступний матеріал
Прифронтова Авдіївка знову з водопостачанням