5.ua

Підсумки саміту ЄС-США: санкції проти Росії посилюються

  Західні країни посилюють тиск на Росію через окупацію Криму. Після завершення саміту ЄС-США чільники Євросоюзу і американський президент заявили про подальшу скоординовану економічну та політичну ізоляцію Кремля. Велика Британія заявила, що санкції поширюватимуться і на мешканців українського півострова, які змінять громадянство на російське, та зареєстровані у Криму компанії, що діятимуть від імені Москви. Росія ж дедалі сильніше відчуває вплив обмежень. Кремль уже почав вивчати досвід Ірану щодо виживання в умовах ізоляції.

  Ситуація в Україні стала головною темою саміту ЄС-США у Брюсселі. Під час нього Євросоюз і Сполучені Штати домовилися об'єднати зусилля для боротьби з діями Кремля, які порушують міжнародне право. Києву ж Вашингтон і Брюссель обіцяють політичну та економічну підтримку.

  Жозе Мануель Баррозу, зокрема, визнав залежність Євросоюзу від Росії і можливі наслідки санкцій для самого ЄС, але зазначив: "Москва залежить від нас ще більше. Ми готові йти на втрати, щоб зупинити дії Кремля, які суперечать міжнародному законодавству. Побачимо, наскільки до втрат готова російська влада".

  Під час саміту ЄС-США також обговорювалася можливість зменшення залежності від російського газу, відзначив голова Європейської ради Герман Ван Ромпей. Він підкреслив, що метою санкцій є не покарати Росію, а заохотити її до зміни курсу. "Нашою ж головною метою є підтримка України", – сказав він.

  Барак Обама у разі продовження окупації українською території пригрозив Росії найсуворішими санкціями з часів Холодної війни. "Країни Євросоюзу об'єдналися, держави НАТО також єдині, Росія ж у своїх протиправних діях залишилася сама. Щоби підтримати ЄС, я заявляю, що Сполучені Штати як держава готові ліцензувати для продажу в Європу такий обсяг скрапленого газу, який повністю покриє потребу Євросоюзу в блакитному паливі. Але продаватимуть його приватні компанії, тож після рішення американської влади почнуть діяти механізми вільного ринку" – заявив президент США.

  Велика Британія попередила мешканців Криму про неприпустимість визнання російської влади на окупованому півострові. Приватні особи та компанії, які діятимуть згідно з законодавством Росії, вже найближчим часом також потраплять під дію санкцій. Про це під час виступу в парламенті заявив британський прем'єр-міністр Девід Кемерон.

  "Це був ганебний і незаконний референдум під дулом автомата Калашнікова", – повідомив він, – "Євросоюз сприймає Крим виключно українським. Ми ніколи не визнаємо цей півострів російським ні в політичному, ні в економічному аспектах".

  Кремль чимраз сильніше відчуває дію західних санкцій. Про рекордний сукупний дефіцит місцевих бюджетів повідомляє міністерство фінансів Росії. Він наближається до 20 мільярдів доларів. Головний економіст Світового банку щодо Росії Бриджит Ханзль прогнозує, що до кінця року внаслідок санкцій, запроваджених після окупації Криму, Москва втратить 150 мільярдів доларів. 2015-го – ще 80 мільярдів. І це ще без запровадження нового пакета обмежень щодо цілих секторів російської економіки, про який напередодні в Гаазі згадав президент Сполучених Штатів Барак Обама.

  Перший віце-прем'єр-міністр Росії Ігор Шувалов під час виступу в Раді федерації заявив: Кремль активно вивчає світовий досвід за останні 40 років щодо порятунку економіки від впливу санкцій. Поки російський уряд, за його словами, найкориснішою вважає модель Ірану.

  Олександр Войтко, 5 канал.

  Попередній матеріал
  РНБО повідомляє про початок виведення військ з Криму
  Наступний матеріал
  МЗС: з травня у Криму почне діяти російська цензура