dt.ua

На Путінський "Турецький потік" чекає повний провал - Корсунський

  Проголошена Росією ідея про припинення транзиту газу через Україну і перехід на "турецький маршрут" до 2020 р. є фантастичною і їй не судилося реалізуватися.

  Про це в статті Прохолодні води "Турецького потоку" пише доктор фізико-математичних наук, надзвичайний і повноважний посол України в Турецькій Республіці Сергій Корсунський, повідомляє ZN,UA.

  Автор доводить, що елементарний аналіз свідчить - цьому проекту не бувати, як і "Південному потоку".

  Пропозиція Росії полягає ось у чому. Підводна частина труби від компресорної станції "Русская" переспрямовується, замість болгарського порту Бургас, на європейську частину Туреччини на захід від Стамбула. Із 63 млрд кубометрів газу заявленої потужності труби приблизно 14 млрд спрямовуються на внутрішнє споживання Туреччини. Решта майже 50 млрд доставляються на турецько-грецький кордон. Звідти (увага! - Ред.) європейські компанії самі забирають газ і ними ж самими побудованими газопроводами доправляють споживачам у Європі. Цим нібито оминається вимога ЄС виконувати умови Третього енергопакету. Росія ніби каже: самі будуйте й самі споживайте, зазначає автор.

  "Проте єдине, що реально з усього цього, - це запропонована Туреччині сміхотворна знижка 6%, яка і так повинна була бути надана у зв'язку із змінами цін на нафту", - пише Корсунський.

  Автор звертає увагу і на вкрай високу вартість проекту. За його оцінкою, газопровід із заявленою потужністю 63 млрд кубометрів буде коштувати приблизно 16 млрд дол. Крім того, проект передбачає будівництво на кордоні Туреччини та Греції сховищ природного газу, що вимагатиме величезних інвестицій.

  "Газпром" надумав будувати "Турецької потік" в умовах, коли в Європі вже найближчим часом набудуть чинності три нових термінали з прийому зрідженого газу загальною потужністю до 10 млрд кубометрів. Крім того, Туреччина і Азербайджан вже приступили до будівництва газопроводу ТАНАП, за яким 10 млрд кубометрів надійдуть у Грецію і далі в Італію через газопровід ТАП", - зазначає автор.

  Також він нагадує, що на тлі постійного зниження рівня споживання природного газу в Європі (у 2011-му - на 10%, 2012-му - на 2%, 2013-му - на 1,4%) варто очікувати появи на європейському ринку надлишку скрапленого газу. Не слід також забувати про постачання сланцевого газу з США, які почнуться якщо не сьогодні, то завтра.

  На думку Корсунського, "казка про "Турецький потік" потрібна Путіну, щоб показати на внутрішньому ринку - дивіться, Росія залишається ключовим гравцем, і немає ніякої ізоляції - Китай, Індія і Туреччина з нами". "Несерйозно розраховувати на те, що правляча в Туреччині партія, яка йде на доленосні парламентські вибори (червень 2015 р.- Ред.), буде грати в сумнівні ігри з "ведмедем", який вирішив позначити "свою" територію, забувши, що навколо - давно вже не тайга, а сучасний мегаполіс", - пише посол.

  Нещодавно Євросоюз скептично висловився щодо ідеї перевести транзитний потік в Європу з українського на цей напрямок. "Така позиція "Газпрому" завдає шкоди іміджу компанії як надійного постачальника", - заявив Віце-президент Єврокомісії з енергосоюзу Марош Шефчович, коментуючи наміри "Газпрому" з будівництва газопроводу "Турецький потік".

  Попередній матеріал
  У батальйоні "ОУН" розчаровані низькою підготовкою російських "спеців"
  Наступний матеріал
  Сьогодні на території України оголосили штормове попередження

  Російського активіста покарали штрафом за підтримку Charlie Hebdo

  Саудівська Аравія пергляне справу блогера, засудженого до 1000 ударів батогом

  Місія ОБСЄ не покине Схід України

  У четвер Україна і НАТО домовляться про співпрацю в обороні Східної Європи