Минув місяць від катастрофічного землетрусу і цунамі у Японії

  Сьогодні - рівно місяць від катастрофи 11-го березня, коли Японію одночасно ударили землетрус та цунамі. Загинули десятки тисяч людей, сотні тисяч - втратили житло. Складною лишається ситуація довкола АЕС "Фукусіма-1", яку пошкодила стихія.

  О 14:46 за місцевим часом в Японії запанувала тиша. Минув рівно місяць від удару стихії - землетрусу магнітудою 9 та потужного цунамі, з десятиметровими хвилями. На північному сході країни стихія нищила цілі міста.

  Загинули щонайменше 13 тисяч людей, доля ще 14-ти тисяч - невідома. Майже половина жертв припадає на префектуру Міягі. Кесеннума - одне з десятків містечок, зачеплених стихією. Там підтвердили загибель 700 мешканців, півтори тисячі - в розшуку. За місяць після катастрофи місто усе ще лежить у руїнах. Перш ніж розчистити ділянки під нове будівництво, звідти дістають найдорожче:

  Цунео Сато, будівельник: "Бабуся, що мешкала в цьому будинку, попросила мого колегу врятувати її буфет - це був весільний подарунок".

  Стихія різко погіршила буденне життя багатьох японців. Сотні тисяч людей досі живуть без водогону та струму. Одразу після катастрофи до притулків потрапили півмільйона японців. Зараз їх там - 150 тисяч. 80-річний Сакаї Сакакі - один з тих, кому пощастило виїхати до постійного житла. Будинки розігрували в лотерею. Шанси були - 1 проти 50.

  Сакаї Сасакі: "Я досі дивуюся наскільки нам пощастило - і вижити, і одержати буинок. Наче уві сні. Але щиро радіти не можу - ми втратили багатьох друзів, наших однолітків. Не знаю, що на мене чекає в майбутньому, але дуже хочу побудувати власний будинок. Колись я був теслею, та й онуки обіцяли допомогти".

  Житло у місіті Рікузенката продовжують зводити, по 10 будинків на день. У планах влади - розселити усіх, хто мешкає в притулках. Протягом двох років вони житимуть у нових будинках безкоштовно.

  Саекі Суга, представник міської влади: "Ми намагаємося працювати якомога швидше. Землю надає місто та приватні власники".

  Загалом, у префектурах Міяґі, Івате та Фукусіма мають звести 62 тисячі помешкань. Однак, будуються лише 7 тисяч - бракує будівельних матеріалів та місця.

  Юкіо Едано, головний секретар кабміну: "Від імені уряду - вибачаюся перед усіма, хто досі живе у притулках".

  Після вибачень Юкіо Едано закликав японців готуватися до нових випробувань. Довкола аварійної АЕС "Фукусіма-1" збільшують радіус евакуації. З 20-ти кілометрової зони населення вивезли одразу. Тепер із 30-тикілометрової закликають виїхати дітей, вагітних жінок та хворих.

  Ксенія Новікова, 5 канал.

  Попередній матеріал
  Потужні торнадо вирували у США [відео]
  Наступний матеріал
  У КНДР святкують день народження Кім Ір Сена
  Теги: