Минула найдовша ніч року

  Добігла кінця найдовша ніч року. В Україні вона тривала понад 16 годин. Відсьогодні світлові дні збільшуватимуться щодоби на 1-2 хвилини. Особливих звичаїв, пов`язаних із зимовим сонцестоянням, в сучасних українців немає. Натомість, у Центральній Америці та Китаї зберегли давні традиції святкування.

  Свято зимового сонцестояння - Дон-чжи - родинне. Цього дня китайці влаштовують сімейне застілля. На півдні країні подають традиційні рисові кульки, на півночі - пельмені з м`ясом. Не лише їсти, а й ліпити їх, за звичаєм, потрібно разом із рідними. Легенда стверджує, що вперше цю страву подали на свято майже 2 тисячі років тому.

  Старші китайці вірять, що після кожного зимового сонцестояння в житті людини починається новий етап. Схожі уявлення існують по інший бік Тихого океану, в Центральній Америці. Особливе ставлення до цього дня там зберегли з часів цивілізації майя. 

  Учасник церемонії, Мексика: "Для усіх шанувальників історії - це особливий день. Тут зібралися і мексиканці, і ті, хто вважає себе прямими нащадками майя. Разом ми молимося, щоби відвернути біди - виверження вулканів та землетруси".

  Цьогорічний день сонцестояння для нащадків древньої цивілізації - особливий. Він розпочинає останній рік календаря майя. Той охоплює 5 тисяч років і завершується 2012-го, в наступний день зимового сонцестояння. Декого така перспектива лякає, найбільш забобонні навіть прогнозують апокаліпсис. Але нащадки майя переконують - на наш світ чекає не кінець, а оновлення.

  Хорхе Рамос, археолог: "Завершується цикл, що тривав 5125 років. Це - кінець. Але не нашого світу, а календаря. Далі розпочнеться новий календарний цикл".

  Сальвадор Мартін Кахуїн, священник Майя: "У всіх нас з`явився привід замислитися про майбутнє - про те, який світ ми лишаємо у спадок своїм дітям".

  Опікуном нового календарного циклу буде божество Болон Йокте. Воно, за повір`ям, було присутнє при створенні світу, і сповістить про його оновлення. Щоби не забути в новому щасливому майбутньому про минуле, мексиканці самі собі надіслали капсулу часу. Всередині - фотографії, записки і навіть футбольна форма.

  Ксенія Новікова, 5 канал.

  Попередній матеріал
  У Києві відкрилась художня виставка "Пейзаж 21 століття"
  Наступний матеріал
  В Іспанії складає присягу новий уряд
  Теги: