МАГАТЕ: Іран розробляє атомну зброю

  Іран не планує відмовлятися від своєї ядерної програми. Про це сьогодні заявив президент країни Махмуд Ахмадинежад. Напередодні до преси потрапила секретна доповідь МАГАТЕ, у якій Тегеран звинувачують у підготовці до виробництва атомної зброї.

  Президент Ірану Махмуд Ахмадинеджад розкритикував оприлюднену напередодні доповідь міжнародної агенції з ядерної енергії. Чільник держави заявив - звіт МАГАТЕ базується на неправдивих даних, наданих Вашингтоном. А генеральний директор організації Юкіо Амано - просто виконує вказівки США.

  Алі Асгар Солтаніе, представник Ірану в МАГАТЕ: "Доповідь МАГАТЕ - незбалансована і політично заанґажована. Очевидно, на тих, хто її писав, здійснювали тиск Сполучені Штати Америки. Дуже прикро, що експерти Міжнародної агенції з атомної енергетики порушили звичну практику при створенні цього документу".

  За інформацією МАГАТЕ, Іран проводить випробування, зокрема - створює комп`ютерні моделі, які можна використовувати лише для виготовлення ядерного детонатора. Тегеран виправдовується - численні інспекції досі не знаходили в країні жодних ознак створення атомної зброї. І наполягає - ядерна програма спрямована на виробництво електроенергії.

  Алі Ашгар Солтані, представник Ірану в МАГАТЕ: "Протягом восьми років відбулися 4 тисячі інспекцій, понад сотня раптових візитів. У країні не знайшли жодного грама урану, який би використовувався для військових потреб. Немає зброї. Усі наші програми - для мирних цілей".

  Виправдання та зустрічні звинувачення Ірану - не переконали світову спільноту. Франція уже заявила про наміри запровадити "безпрецедентні" санкції проти Ірану, якщо влада країни не почне міжнародні переговори щодо своєї ядерної програми. США також попереджали про можливі санкції. Вони стосуватимуться комерційних банків і провідних компаній. Утім, поки що Вашингтон узяв тайм-аут.

  Вікторія Нуланд, речник держдепартаменту США: "Директор МАГАТЕ Юкіо Амано представив засекречену доповідь для країн-учасниць. Хоча й стався витік, і інформація оприлюднена, ми й досі вважаємо її секретною. Нам необхідний час, щоби ретельно вивчити доповідь. 18 листопада на черговому засіданні МАГАТЕ обговорюватиметься питання Ірану. До того часу - ми вивчатимемо всі обставини".

  Доповідь МАГАТЕ спричинила пожвавлення войовничих настроїв в Ізраїлі. У тамтешніх ЗМІ і раніше обговорювалася можливість завдання превентивних ударів по іранських ядерних об`єктах. На сьогодні Ізраїль вважається єдиною близькосхідною країною, яка має ядерну зброю. Голова комітету кнесету з зовнішньої політики та оборони Шауль Мозаф заявив - доповідь нарешті дає можливість Тель-Авіву вжити конкретних заходів. Щоправда, яких саме - не уточнив. 

  Марина Кафтан, 5 канал.

  Попередній матеріал
  Співачка Шакіра отримала зірку на Алеї слави у Голлівуді
  Наступний матеріал
  Аляска потерпає від снігової бурі
  Теги: