5.ua

Країни ЄС вимагають від США припинення всіх видів стеження за їх громадянами

  Причиною втрати довіри стала інформація про прослуховування американськими спецслужбами телефонних розмов чільників кількох десятків країн. Її оприлюднив колишній агент ЦРУ Едвард Сноуден. Врятувати ситуацію може лише угода про заборону взаємного стеження. Німеччина і Франція вимагають у США підписати її до кінця року. Потім до документу можуть приєднатися і інші країни.

  Пакт про заборону всіх видів стеження вимагають підписати у Сполучених Штатів Німеччина та Франція. Відповідні заяви лідери країн зробили під час саміту Євросоюзу в Брюсселі. На цьому тижні авторитетні німецьке і французьке видання – "Шпігель" і "Ле Монд" – опублікували статті, в яких звинуватили США у прослуховуванні телефонів канцлера Ангели Меркель і президента Франсуа Олланда. Таку інформацію журналісти отримали від колишнього співробітника американських спецслужб – Едварда Сноудена.

  Ангела Меркель, канцлер Німеччини: «Наша довіра до американських партнерів похитнулася. Ми маємо якнайшвидше відновити її. Тільки так зможемо гарантувати міжнародну безпеку. Слів, за такої ситуації, буде недостатньо. Ми повинні підкріпити їх відповідною домовленістю».

  Франсуа Олланд, президент Франції: «Франція та Німеччина починають переговори зі Сполученими Штатами про підписання угоди, яка унеможливить взаємне стеження. Сподіваюся, документ завізують усі сторони до кінця року. Якщо хтось із європейських партнерів захоче приєднатися до нього – ми вітатимемо таку ініціативу. Ця домовленість допоможе нам з’ясувати, що саме сталося в минулому, й встановити чіткі правила міжнародної співпраці в галузі безпеки на майбутнє».

  Речник Білого дому Джей Карні заявив, що США не прослуховують телефон канцлера Німеччини Ангели Меркель, і не будуть робити цього в майбутньому. На запитання, чи стежив Вашингтон за Берліном таким способом у минулому – Карні не відповів. Голова Національної розвідки США Джеймс Клеппер стверджує, що інформація про прослуховування американськими спецслужбами телефонних розмов на території Франції є недостовірною. Але Білий дім уже погодився переглянути свою систему збору розвідувальних даних.

  Джей Карні, речник Білого дому: «Президент Сполучених Штатів наказав переоцінити способи, якими наші спецслужби збирають інформацію. Він хоче, щоби під час цього процесу зберігався  баланс між нашим обов’язком гарантувати безпеку громадянам та інтересами держав-союзників США. Загалом, політика Білого дому в цьому питанні не відрізняється від того, чим керуються уряди решти країн».

  Колишній держсекретар США – Мадлен Олбрайт – у відповідь на закиди з боку Франції та Німеччини до американської влади, заявила, що коли перебувала на посаді – за нею стежили французькі спецслужби. Й це, на думку Олбрайт, нікого не має дивувати, оскільки всі держави стежать одна за одною. Але поки що з’являється інформація лише про прослуховування телефонів лідерів різних країн Сполученими Штатами. Британська газета «Гардіан» у підсумковій публікації, за даними, що надійшли від екс-співробітника американських спецслужб Сноудена, заявляє, що Вашингтон стежив за тридцятьма п’ятьма чільниками іноземних урядів.

  Олександр Войтко, 5 канал.

  Попередній матеріал
  Янукович доручив ГПУ розібратись із руйнуванням «хати чумака» на батьківщині Шевченка
  Наступний матеріал
  2 пам'ятники Степану Бандері пошкодили на Тернопільщині
  Теги: