5 канал

Концерт, алюзії на берлінський мур і багато політики: як у Німеччині святкують День єдності

Після об'єднання 1990 року хотіли призначити національним святом 9 листопада, коли впав берлінський мур – але передумали

У Німеччині святкують День єдності. 3 жовтня 1990 року відбулося об'єднання двох німецьких республік в одну Федеративну Республіку Німеччину. І хоча берлінський мур давно впав, німецькі політики застерігають від появи стін у свідомості німців.

Щороку святкування відбуваються в одній зі столиць федеральних земель. Нині урочистості проводять на лівому березі Рейну в місті Майнц. Сюди прибули канцлер Ангела Меркель, президент Франк Вальтер-Штайнмаєр та провідні політики. Спочатку йдуть на церковну службу. Потому слухають святковий концерт і розмірковують про політику.

Німецький президент Франк-Вальтер Штайнмаєр згадує нещодавні парламентські вибори і розповідає, що нові стіни, які виникли у свідомості німців, засновані на відчуженні, розчаруванні та люті. І хоча не згадує успіх на виборах правопопулістської партії "Альтернатива для Німеччини", мова саме про виборців, які підтримали цю політсилу.

"За новими стінами розпалюється глибока недовіра до демократії та її представників. Нині виникає дедалі більше стін у сучасному суспільстві – між бідними та багатими, між містами і селами, між реальним та віртуальним життям. Стіни, які ми будуємо проти мігрантів. Наше завдання – зруйнувати стіну непримиренності, яка створює проблеми для нашої країни", – каже президент ФРН.

Канцлер Ангела Меркель наголосила на відповідальності Німеччини за долю Європи та стабільність у світі: "27 років тому відбулася возз'єднання Німеччини. 3 жовтня 1990 року – це день радості. Водночас ми здобули свободу, якою користуємося багато років. Німеччина відповідальна не лише за свободу для своїх громадян, а й усієї Європи. Ми не можемо стояти осторонь від того, що відбувається у світі, а ми повинні дбати про те, щоб світ розвивався гуманно".

Після об'єднання 1990 року хотіли призначити національним святом 9 листопада. Саме в цей день 1989-го впав берлінський мур і розділені на багато років німецькі родини змогли бути разом. Однак він пов'язаний і з трагічними подіями в історії – невдала спроба державного перевороту Гітлера, так званий "пивний путч", та єврейськими погромами 1938 року. Тому затвердили національним святом день фактичного возз'єднання Східної та Західної Німеччини.

Михайло Прудник, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею:

ФОТО: У 241 день народження Дніпра містяни вирішили започаткувати нову "карнавальну" традицію

Попередній матеріал
Сторічна "Жерстяна Ліззі": львів'янин власноруч зібрав легендарний Ford Model T
Наступний матеріал
Волонтери Києва започаткували курси психологів для ветеранів АТО
Loading...