5.ua

Дипломатичний підсумок дня – Росія не хоче перемовин і отримує нові погрози Заходу

  Відмова Росії від подальших переговорів щодо Женевської домовленості означає нові санкції проти неї – заявив британський прем'єр Девід Кемерон. У Білому домі теж зазначили: готові до активнішого тиску на Кремль. Про те, що Москва відмовилася від участі у черговій зустрічі учасників Женевської групи, повідомив речник вітчизняного МЗС Євген Перебийніс – зустріч мала відбутися сьогодні.


  Домовляючись у Женеві, США і Євросоюз попереджали: Києву і Москві треба взятися за деескалацію найближчими ж днями. Роззброїти незаконні угруповання, звільнити захоплені будівлі. А ще – готуватися до виборів та конституційної реформи. Тепер відлік часу перевалив за тиждень, а ситуація – напружена, як і раніше. Росія звинувачує в цьому Київ. Всі решта – саму Москву.

  Барак Обама вважає, що Україна дотримується обіцянок, які дала в рамках Женевських переговорів, а Росія продовжує ігнорувати свої зобов'язання. Москва не просто не вплинула на озброєні групи на сході України – вона навіть не засудила їхні дії щодо захоплення адмінбудівель та заручників. "Ми готові реагувати на таке новими санкціями", – запевнив президент США.

  Новий етап санкцій дорого коштуватиме російській економіці, застеріг державний секретар США Джон Керрі. Навіть президент Путін визнав – інвестори виводять гроші з Росії. За перший квартал фінансова система РФ втратила 70 мільярдів – це більше, ніж за весь попередній рік. Можливість змінити політику уже майже зникла, вважає Керрі. Вибір простий: або Росія обере шлях деескалації конфлікту, або міжнародна спільнота прослідкує, щоби Росія дорого заплатила за свої дії.

  Черговий етап санкцій розробляють і в Євросоюзі. Складність у тому, що його має підтримати кожна окрема країна ЄС, а багато з них мають з Росією тісні економічні зв’язки.

  Доки на рівні ЄС лише готують санкції, окремі країни намагаються залагодити конфлікт у власний спосіб. Від України чекають подальшої децентралізації, а від Росії – зменшення військової загрози.

  Наприклад, країни-учасники програми Східного партнерства НАТО одностайно порекомендували Російській федерації відвести війська з-під українського кордону. З такою ж вимогою до Москви звернувся і сейм Литви. Він сьогодні підтримав резолюцію про невизнання сепаратистських угруповань на сході України і в Криму.

  Німеччина ж знову наголосила – Росія може і повинна вплинути на лідерів сепаратистів. Про це канцлер Ангела Меркель сказала Путіну у телефонній розмові. "Але сигналів таких – немає... Тому нам доведеться реагувати. Гадаю, це буде спільна реакція Великої сімки та Євросоюзу" – повідомила Ангела Меркель.

  На звинувачення Європи і США Росія відповідає власними. Мовляв, Київ аж ніяк не виконує Женевські домовленості, а Захід використовує Україну у власних цілях. Головний дипломат Кремля Сергій Лавров як завжди недипломатично вимагає "прибрати цей ганебний Майдан", розблокувати будівлі (не уточнюючи, які саме), та роззброїти "Правий сектор" і решту радикалів. Лише тоді, запевнив він, лідери "юго-востока" будуть готові піти на аналогічні кроки.

  Виступаючи від імені лідерів сепаратистів, Москва й надалі стверджує – вона на них не впливає. Відтак, жодної провини за незвільнення ними будівель – нести не може. Не вважають у Кремлі порушенням Женевської домовленості і присутність військ під українським кордоном. Це – за версією Москви – звичайнісінькі планові навчання.

  Ксенія Новікова, 5 канал.
  Попередній матеріал
  Донецький бізнесмен купив прикордонникам 2 броньовики
  Наступний матеріал
  Партія "За Україну!" висунула Кириленка на посаду Київського міського голови