COP15 на межі зриву (репортаж)

  Наймасштабніші в історії Землі кліматичні переговори, що відбуваються зараз у Копенгагені, - на межі зриву. Перша причина - розбіжності між Західними державами і країнами, що розвиваються. Данія та Китай підготували дві кліматичні угоди, що суперечать одна одній. У таборі країн, що розвиваються, - також немає згоди. За суттєве обмеження шкідливих викидів виступають бідні африканські та острівні держави, проти - індустріальний Китай.

  "Два градуси - це самогубство", скандують представники неурядових організацій із Африки. Саме на стільки, за прогнозами учених, у цьому столітті зросте температура повітря біля поверхні Землі - якщо не зменшити викиди парникових газів. Найважче протистояти кліматичним змінам доведеться бідним державам, тож вони не приховують незадоволення.

  Нині викиди парникових газів регулює Кіотський протокол. Його мета - зменшити забруднення атмосфери до рівня 1990-го року. Згідно із документом, держава може виділяти в довкілля більшу за норму кількість шкідливих речовин, але - заплативши компенсацію тим, хто цього не робить. Більшість індустріально розвинених країн дотримуються протоколу, утім - не Сполучені Штати і не Китай, що наступає на п`яти головним забруднювачам атмосфери. Позиція останнього настільки обурила учасників саміту, що китайського міністра тричі не пускали на засідання.

  У атмосфері суперечок учасники саміту мають обговорити новий кліматичний договір, що прийде на заміну Кіотському протоколу. США, як і раніше, відмовляються платити за забруднення довкілля. Китай - пропонує окремі угоди для багатих і бідних держав. Згідно із неофіційною чернеткою документу, розвинені держави продовжать суттєво обмежувати викиди, а молоді економіки (з Китаєм включно) - матимуть більшу свободу дій. З таким поділом категорично не згодні господарі саміту. Данія - у знову ж таки неофіційній чернетці, яка потрапила до рук місцевої преси, - пропонує однакові обмеження для усіх держав. За брудне повітря із бідними розплатяться трьома траншами по 10 мільярдів доларів - на всіх - і африканців, і китайців, і мешканців острівних держав.

  Попередній матеріал
  У КМДА шукають інвестора на реконструкцію швидкісного трамваю
  Наступний матеріал
  УЄФА вирішує - які міста України прийматимуть Євро-2012
  Теги: