Близько 20 країн вже визнали незалежність Косова

  Світ розділився: на вечір вівторка, третій день після проголошення декларації про незалежність Косова, цей документ визнали близько 20 країн. Супротивники - наполягають на своєму.

  Україна визначиться з визнанням чи невизнанням Косова після двосторонніх консультацій зі своїми стратегічними партнерами - ЄС, Росією та Сполученими Штатами. Про це заявив Президент Віктор Ющенко, перебуваючи з візитом у Дніпропетровську. Позиція Києва залежатиме від оцінки ситуації Радбезом ООН, ОБСЄ та Євросоюзу.

  Рада безпеки ООН поки що не має одностайного висновку щодо Косова. Розділилися думки і серед країн - членів ЄС.

  Першими рішення Косовського парламенту підтримали Велика Британія, Франція та США. До табору прихильників северенітету краю приєдналися і Туреччина, Афганістан, Албанія, Австралія, Коста Ріка, Тайвань та ще одна невизнана держава — Турецька республіка Північного Кіпру.

  Поки усно незалежність Косова схвалили Німеччина, Хорватія, Австрія, Бельгія, Польща, Ірландія, Італія, Японія, Естонія, Латвія, Литва та Словенія, яка цьогоріч головує у Європейському Союзі. Низка цих країн, зокрема, Німеччина, вже завтра збирається оприлюднити офіційну позицію щодо Косова. Змінила думку і Болгарія, яка спочатку негативно поставилася до подій у Косові.

  Досі не визначилися Греція, Нідерланди, Португалія, Мальта та Фінляндія, яка є міжнародним посередником із врегулюванню балканського конфлікту.

  Категорично проти незалежності виступили Росія та Китай, які мають право вето у Раді безпеки ООН. Не визнали суверенітет Косова Грузія, Молдова, Кіпр та Іспанія, в яких теж назрівають сепаратистські конфлікти. Проти незалежності виступила Боснія та Герцоговина, яка разом з Косовом колись входила до Югославії. А Сербія, до складу якої офіційно входить край, відкрила кримінальну справу на керівників самопроголошеної держави. 

  Та й у самому Косові не всі схвалюють ідею від’єднання. Попри те, що його територію продовжують покидати біженці, там все ще компактно - переважно у трьох округах - проживає близько 100 тисяч сербів. А це — 7 відсотків населення. Та найбільше Сербія побоюється за свої релігійні святині. Адже Косово, чия давня назва "Метохія" означає "церковна земля", здавна вважалося центром сербського православ’я. За найскроміншими підрахунками, тут розташовані понад тисяча православних культових споруд, тоді як більшість населення Косова - мусульмани. Тільки за останні десять років на грунті міжетнічних конфліктів уже знищено понад сотню святинь.

  ***

  Довідка:

  Для того, щоб самопроголошена держава стала повноцінною, вона має вступити до лав Організації об`єднаних націй.  Офіційна процедура передбачає три вимоги.

  По-перше, країна повина спрямувати генеральному секретарю ООН заяву, в якій вона визнає всі обов’язки, передбаченні статутом організації, та дає свою згоду сумлінно виконувати цей перелік.

  Далі цю заяву розглядає Рада Безпеки ООН. За визнання незалежності повинні проголосувати щонайменше дев’ять із п’ятнадцяти країн-членів Ради. Однак 5 країн мають право вето. Це  Китай, Росія, Велика Британія, Сполучені Штати Америки і Франція.

  Якщо Рада безпеки таки висловиться "за", заявку молодої країни подають  на розгляд Генеральної Асамблеї, до якої входять 192 країни світу.  Дві третини з них мають сказати своє "ТАК", щоб нова країна стала повноправною.

  Попередній матеріал
  ТЦ біля "Олімпійського" почнуть зносити 1 березня
  Наступний матеріал
  Сенсация: Неизвестные существа обнаружены в Антарктических водах
  Теги:
  Loading...