"Ми повинні втікати?" – Bellingcat оприлюднили переговори турецьких заколотників у WhatsApp

Експерти з'ясували імена та звання бунтівників

Група турецьких бунтівників при спробі перевороту використовувала WhatsApp для спілкування один з одним. Ця переписка була опублікована Bellingcat, попередньо перекладена і проаналізована, повідомляє "Дзеркало тижня".

Як повідомляють дослідники, було два джерела таких повідомлень. Перший – це WhatsApp, другий – 21 фотографія, яка показує іншу частину листування. Фотографії були надані журналістами Al Jazeera Türk і Selahattin Günday.

 

За інформацією Bellingcat, група була створена з високопоставлених військових чиновників, в основному з турецьких сухопутних військ, у тому числі два бригадира і одинадцять полковників. Вона була координаційною групою в спробі перевороту, і була зосереджена в основному в Стамбулі і Сакар'ї. Були, імовірно, й інші координаційні групи для дій в інших місцях в Туреччині. "Таким чином, важливо мати на увазі, що це уривок розмови деяких з бунтівників, а не вся повна картина", – наголошується в доповіді Bellingcat.

Стало відомо, що один із організаторів спроби військового перевороту майор Челебіоглу створив в месенджер WhatsApp спеціальну групу, яку назвав "Yurtta sulh" (Мир у домі) – цей відомий вислів першого президента Туреччини Мустафи Ататюрка "Мир в домі, мир у всьому світі". Він має навіть власну емблему.

Челебіоглу додав в групу низку людей і передавав інформацію в штаб-квартиру бунтівників в Анкарі. У заколоті взяли участь п'ять військових полків, і не менше трьох з них були частиною корпусу НАТО. У розмові запитувалася підтримка з повітря. Іноді пропонувалося нанести удар по Босфорському мосту.

Експерти Bellingcat відзначають, що розмова і зв'язок між змовниками були хаотичними. Дослідники проводять діалог на ранок, коли стало зрозуміло – переворот не вдався: "Чи ми повинні втікати?", - питає полковник. Йому відповіли: "Вибір за вами". "Ми ще не вирішили. Але ми залишили нашу позицію. Я закриваю групу. Видаліть повідомлення, якщо ви хочете", – йдеться у листуванні.

Деякі члени групи бунтівників були додані до адресної книги телефону, з якого Bellingcat і отримали ці переговори. Так експерти отримали доступ до імен і звань бунтівників. З переговорів по месенджеру також стало відомо, що заколотники планували захопити відразу велику кількість об'єктів.

Під час заколоту були помічені військові транспортні засоби другої бронетанкової бригади та 66-ї механізованої піхотної бригади в Стамбулі. Номерні знаки цих машин починаються з "1", а потім ще п'ять цифр.

Як повідомляв 5.ua, спроба військового перевороту в Туреччині в ніч з 15 на 16 липня завершилася провалом. Вже наступного дня почалися масові затримання і арешти. Не менш 45 тис. осіб були затримані, звільнені або відсторонені від роботи. Серед звільнених, крім військових і поліцейських, виявилися вчителі, декани університетів і журналісти, яких турецька влада вважає недостатньо лояльними до Ердогана.

Попередній матеріал
Розвідка: Минулої доби на Донбасі загинули четверо окупантів
Наступний матеріал
Суд заарештував колекцію з десятків ретроавтомобілів Януковича

Влада Туреччини віддала наказ про арешт понад 40 журналістів – ЗМІ

Кабмін не буде вводити обмежень на авіаперельоти до Туреччини – ЗМІ

Ердоган оголосив у Туреччині надзвичайний стан

"Газпром" хоче перенаправити транзит газу через Україну до Туреччини

"Міс Туреччина-2006" отримала умовний термін за образу Ердогана

5 канал - трансляція наживо