20-ті роковини трагедії на площі Тяньаньмень (репортаж)

  Двадцяті роковини подій на площі Тяньаньмень в Китаї згадують сьогодні по всьому світу. Тоді уряд Китаю танками та важкою технікою придушив студентську демонстрацію. За офіційною версією, загинули сотні студентів. Однак правозахисники та учасники акції твердять - жертв було удесятеро більше. Сотні заарештованих і досі лишаються в тюрмах. Пекін відмовляється обговорювати події на площі Тяньаньмень, а світова спільнота вимагає від Піднебесної звільнити в`язнів та оприлюднити прізвища усіх загиблих.

  Десятки тисяч людей на центральній площі Гонконгу зі свічками в руках згадували події двадцатирічної давнини - розгін демонстрації на площі Тяньаньмень у Пекіні. Чимало тих, хто прийшов на демонстрацію, були учасниками подій у китайській столиці. У червні 89-го вони масово тікали від арештів саме до Гонконгу. Тоді ця територія була британською колонією.

  Згадують площу Тяньаньмень і у Європі. В Німеччині та Бельгії під посольствами Китаю відбулися акції протесту. учасники - студенти та школярі. Вони вимагають від Піднебесної назвати точну кількість загиблих і звільнити кілька сотень затриманих, які і досі лишаються в китайських тюрмах.

  Роланд Куне, викладач: "Ми демонструємо свою солідарність з китайськими дисидентами, особливо тими, хто ще лишається у вязницях. Сподіваємося, вони хоч щось почують про це".

  У Пекіні події на площі Тяньаньмень на офіційному рівні навіть не згадують. Влада зробила усе можливе, щоб жодних акцій пам`яті та протестів 4-го червня не було. Ще у середу Тяньаньмень була закрита для відвідувачів, у четвер - вхід зробили вільним, але людей пускають лише після перевірки документів. Хоча Китай замовчує події 89-го, до можливих мітингів - ретельно готується. Заблоковані соціальні Інтернет-мережі - щоб люди не могли домовлятися про акції.

  Віктор Гао, керівник китайської національної асоціації міжнародних студій: "Ніхто не вітає один одного з наслідками цього інциденту. Послухайте наших урядовців, їхня думка не змінилася, тоді вони не мали іншого вибору. Вони повинні були стабілізувати ситуацію і звільнити вулиці від демонстрантів".

  Пу Джей Джан, правозахисник: "Після подій 4-го червня - нічого не змінилося у політичній структурі країни. Дискусії про її реформи - суворо заборонені. Але Китай 89-го року дуже різниться від Китаю сучасного. Бо тоді ми були сповнені надії. А після подій на площі Тяньаньмень усі зрозуміли - комуністична партія нічого не зробить, щоб захистити наші інтереси".

  Студентські протести 89-го року спалахнули іще у квітні. Поліція не змогла придушити масових заворушень, які ширилися країною, і влада вдалася до рішучих дій. На площу Тяньаньмень, серце акції, де стояли намети і відбувалися сидячі протести, увійшли військові та важка техніка. Правозахисники переконують - загинули тисячі осіб. Однак держава заявила лише про кілька сотень.
  Олександра Ткаченко, Нонна Стефанова, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (8.16Мб)

  Попередній матеріал
  Пішов з життя актор Девід Керадайн
  Наступний матеріал
  Богатирьова попереджає про розкол в Партії регіонів
  Теги:
  Loading...