Жертв кримсько-татарської депортації згадують у Криму (репортаж)

  Сьогодні - минає 65 років від дня, коли наказом радянської влади у 1944-му до Узбекистану та на Урал примусово вивезли близько двохсот тисяч осіб. Внаслідок спецоперації загинув майже кожен другий переселенець. Наймасштабніші жалобні заходи відбулися у Сімферополі. Від самого ранку кримські татари з різних міст півострова вирушили чотирма колонами з околиць кримської столиці до центральної площі, де вшанували хвилиною мовчання жертв депортації. Сьогодні ж СБУ передала кримсько-татарській громаді архівні документи - кримінальні справи 63-х засуджених радянською владою представників татарської інтелігенції.

  Мусульманською молитвою - намазом - кримські татари вшановують пам`ять співвітчизників -жертв депортації. У чотирьох кінцях Сімферополя, у скверах та парках мулли відчитали молитву.


  У Сімферополь кримські татари почали збиратися з самого ранку - чотирма колонами вони вирушили до центру міста. Рівно о 12-й їх рух зупинився. Жалобною молитвою та хвилиною мовчання вони вшанували пам"ять загиблих співвітчизників.

  У травні 1944-ого  за 3 дні примусово виселили майже 200 тисяч кримських татар. Їх перевозили до Уралу, Узбекистану та центрально-азійських територій Радянського Союзу. Від голоду, холоду та хвороб помер майже кожен другий депортований. 

  Сьогодні таємниці про ті трагічні дні відкриває Служба безпеки України. Першим кроком у заповнені білих плям у трагічній історії кримськоготатрського народу стала передача шістдести трьох розсекречених справ щодо розстріляних тоталітарним режимом.

  Сьогодні ж голова СБУ заявив про створення спецпідрозділу у кримському управлінні Службі безпеки. Він опікуватиметься розкриттям злочинів, вчинених проти кримських татар за національною ознакою. Також голова спецслужби обіцяє глава СБУ Валентин Наливайченко обіцяє просити у Росії відкрити і свої архіви.

  Попри повернення на землю предків, кримські татари і в незалежній Україні почувають себе незахищенними. Сьогодні вони вкотре звернулися із резолюцією до міжнародної спільноти із закликом посприяти відновленню своїх культурних, економічних, політичних та соціальних прав.

  Юлія Крючкова, Ігор Романенков, Крим, Сімферополь, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (8.63Мб)

  Попередній матеріал
  Розпочався перший судовий процес над сомалійськими піратами
  Наступний матеріал
  Даля Грибаускайте перемогла на виборах президента Литви
  Теги:
  Loading...