Відзначено річницю найжорстокішого бою УПА з НКВС

  Пам`ять вояків УПА, які загинули у бою під Гурбами, вшанували на Рівненщині. Громадські активісти, історики, чиновники, та свідки тих подій зібралися на 64-ту річницю бою військ НКВС та Української повстанської армії.
  Олена Семенович, 5 канал: "Пантеон Гурби. Тут покоїться три десятки вояків УПА, рештки яких знайшли львівські історики та громадські активісти. Вшанувати пам`ять загиблих вояків УПА сюди приїздять двічі на рік – на свято Покрови, та на третій день Великодня".

  Найбільший бій за усю історію існування УПА приїхали згадати і самі повстанці. Олексій Поліщук приїхав з Мізоча  - вшанувати пам`ять загиблих у ті криваві дні товаришів та рідних. Але сьогодні для літнього чоловіка найбільша радість – це спілкування з молоддю. Юнакам пан Олексій розповідає, як шістдесят чотири роки тому відстоювали свободу українського народу.

  Олексій Поліщук, вояк УПА, зв’язківець: "Тут у цьому бої загинули багато моїх друзів і навіть рідних. Я приїжджаю, щоб помянути їхню пам`ять, дякувати Богу ми маємо те, за що воювали: тризуб, прапор, і всю символіку".

  Павло Шарафан та Віталій Боровський, пластуни: "Упівці - це воїни, які боролись за свободу, ми приїхали, аби покласти гірлянди до колони Божої Матері. Червона стрічка повязує землю, за яку боролись Упівці, а чорна - це кров вояків".

  Історики кажуть - бій у Гурбах 44 року був чи не найжорстокішим в історії УПА. Кажуть, п’ятитисячне військо повстанців оточили всемеро більше озброєних НКВС-ників. Саме кількість визначала переможця.

  Ігор Марчук, історик, завідувач відділу Рівненського обласного краєзнавчого музею: "Завдання було таке: оточити гурбенські ліси, і знищити повстанців. Вони зайняли кругову оборону. Бій, який відбувся, був дуже жорсткий, та упівців він не зламав".

  Із усіх полеглих у Гурбах наразі перепоховали тіла тридцятьох. Основні роботи ще попереду, говорять науковці. Втрати УПА у п`ятиденному бої становили близько двох сотень бійців. Нині намагання громади у відновленні історичної правди підтримують і чиновники. Вони запевняють: невдовзі у Гурбах буде не лише пантеон, а й справжні повстанські краївки.

  Степан Павлюк, заступник голови Рівненської ОДА: "Це найбільший пантеон. Будемо шукати усі могили і рештки, вояків, які загинули. Також плануємо копати справжні криївки, аби відновити усе, і показати у яких тяжких умовах були упівці".

  За день у лісі між селамм Антонівці Тернопільської області та Смига Рівненської збереться молодь, щоб відтворити у грі ті історичні події.

  Олена Семенович, Олександр Ковтунець, Рівненщина, 5 канал
  Попередній матеріал
  Провину "австрійського маніяка" підтвердив аналіз ДНК
  Наступний матеріал
  Австрійський маніяк мав секс з власною донькою!
  Теги:
  Loading...