В Мінкульті озвучили привід для звільнення керівників найбільших українських музеїв

  Директорів 5-ти найвідоміших українських музеїв звільнили через "недостатню активність та фінансові порушення". Так прокоментував нещодавні звільнення міністр культури. За словами Михайла Кулиняка, директори Національного художнього та Музею Тараса Шевченка не робили достатньо, щоби привабити відвідувачів. У Пирогові та у Києво-Печерській Лаврі знайшли фінансові порушення. Але найбільше зауважень у міністра - до директора "Софії Київської", Нелі Куковальської. Вона, мовляв, самовільно розпоряджалася пам`яткою.

  Михайло Кулиняк, міністр культури: "Здійснення без відповідних дозволів будівництва на охоронюваній території, відкриття саркофагу Ярослава без дозволу та погодження. Останні речі - про перенесення мозаїки на нові основи для зменшення ваги". 

  Обвинувачення висунені, вирок написаний. Від 26 січня директорка Національного заповідника "Софія Київська" Неля Куковальська - звільнена. 

  Михайло Кулиняк, міністр культури: "Я, особисто, не маю нічого проти Нелі Михайлівни, але є речі, які є фактами, і від них нікуди не дінешся".

  Міністр або не розбирається, або навмисне шукає приводу змінити владу у Софії, кажуть працівники заповідника. Вони всі, як один, стали на захист директорки Нелі Куковальської. Демонструють документи з підписами та печатками, які свідчать - і саркофаг відкривали з дозволу тоді ще Міністерства регіонального розвитку та будівництва.

  Ірина Марголіна, заступник директора Національного заповідника "Софія Київська": "Перший протокол - про те, що треба відкрити саркофаг і його дослідити. І ось хто підписався: Груздо, заступник начальника управління реконструкції забудови Мінрегіонбуду". 

  А мозаїки та фрески Михайлівського золотоверхого собору у заповіднику взагалі не чіпали. Спільно з американськими науковцями тут тільки розробили та погодили у Мінкультури проект їх реставрації та полегшення. Але до робіт так і не стали. Щодо будівництва, виконувач обов`язків директора Софії запевняє - зводили на території заповідника лише електропідстанцію.

  Вадим Кириленко, т.в.о. директора Національного заповідника "Софія Київська": "Трансформаторна підстанція була побудована замість старої трансформаторної підстанції у 2008 році. Ніякого фундаментального будівництва у Софії не ведеться і не велось".

  Чиновники ж непохитні - кажуть, рішення директорки призвели до руйнації, але чого саме - не уточнюють.

  Андрій Вінграновський, директор департаменту культурної спадщини та культурних цінностей Міністерства культури: "Зараз, на ногах, дуже не зручно про це говорити. Якось іншим разом про це можна буде поговорити детально. 

  Журналіст: "А до чого це призвело?"

  Андрій Вінграновський, директор департаменту культурної спадщини та культурних цінностей Міністерства культури: "А це треба робити дослідження".

  Лариса Скорик, архітектор: "Я не плачу і не ридаю з приводу Софії. Софія позбулася наукового потенціалу. Я не можу назвати жодної особи, які справді можуть представляти наукову думку, пов`язану з таким раритетом, як Софія".

  Формально, Неля Куковальська залишається директором Софії, поки перебуває на лікарняному. Після виходу на роботу - вона має скласти повноваження. Першим претендентом на її місце міністерство називає Олену Сердюк, чинного директора Інституту пам`ятникоохоронних досліджень. На думку міністерства, вона може стати спритним менеджером Софії. Як-от, новопризначена директор Києво-Печерської Лаври, лікар за освітою, Вікторія Ліснича, чи політолог Дмитро Заруба. Останній очолив музей архітектури та побуту "Пирогів", про що особисто написав на сторінці у соціальній мережі "Фейсбук".

  Дарія Безродна, Федір Угненко, Віктор Снєжко, 5 канал.

  Попередній матеріал
  ЗМІ: Росія обмежує постачання газу до Європи через сильні морози
  Наступний матеріал
  В Туреччині затонуло судно з українським екпажем
  Теги: