В Криму відбувається "зачистка інформаційного поля" – адвокат

Під прес федеральних органів окупаційної влади в Криму потрапили кілька відомих журналістів

Одним з них став Микола Семена – в минулому кореспондент всеукраїнських видань "Дзеркало тижня" і "День", позаштатний оглядач української служби "Радіо Свобода", який в даний час знаходиться на пенсії. 19 квітня в його квартирі співробітники ФСБ провели обшук, результатом якого стало вилучення ноутбука і жорсткого диска (HDD). Після слідчих заходів Семену доставили на допит в управління ФСБ. В той же день, одночасно, обшуки пройшли в будинках і квартирах ще шести осіб: фотографа Леньяри Абібуллаєвої, екс-головного редактора інтернет-видання "Аргументи тижня – Крим", фрілансера Заїра Акадирова, ялтинського журналіста Павла Веселика, Руслани Люманової з Сімферополя та інших. Більшість з них після обшуків також побували на допитах у ФСБ в якості свідків по так званій "справі про сепаратизм", порушеній стосовно Миколи Семени.

Сьогодні в ефірі "5-го каналу" Олександр Попков – адвокат Миколи Семени – розповів подробиці справи:

"У нього стаття саме з екстремістською спрямованістю, але при цьому вона досить нова в російському законодавстві, так як вона була введена в зв'язку з російсько-українським конфліктом, і це не зовсім екстремізм, це деякий "сепаратизм". Його звинувачують у закликах до порушення територіальної цілісності РФ, а саме в тому, що він закликав повернути Крим Україні. Ми вважаємо, що взагалі-то, це український журналіст, він мав право висловлювати таку точку зору. І питання про те, чи є Крим частиною Росії, воно як мінімум спірне. Він журналіст, у нього є достатньо, навіть за Європейською конвенцією, за європейськими правами, за правами людини, у нього є такий досить збільшений об'єм можливості коментувати суспільно-політичні теми. І він мав право це висловити. Однак слідчі і влада говорять про те що – не можна, і все – Крим це частина Росії. Ми з цим посперечаємось. Зараз немає ніякого розгляду, зараз у справі ведеться попереднє розслідування – слідчі щось роблять, але ми практично не знаємо, що вони роблять. Ми чекаємо якихось дій від них. Оскільки у нас підписка про нерозголошення даних попереднього слідства, а частина даних, які отримані від слідчого не маю права озвучувати, це один з аспектів роботи з ФСБ, вони чогось дуже бояться, і вчора на одному з засідань слідчий сказав – ми не можемо дати адвокату цю постанову, цей документ, оскільки вони все це викладуть в Інтернет. Насправді, там немає нічого такого таємного, що можна було б ховати або приховувати", – зазначив адвокат.

Пропонуємо вашій увазі повну версію розмови із правозахисником Олександром Попковим:

Крім того, адвокат Миколи Семени, висловив занепокоєння загостренням стану здоров'я свого підопічного та зазначив, що журналіст досить важко переносить невизначеність у своїй справі.

"Він дуже сильно переживає, це видно. Стан невизначеності – тебе в будь-який момент можуть заґратувати, тобі загрожує до п'яти років за думку, яку підтримує половина світу, більша частина світу. І це його дуже сильно пригнічує. Проте, ми як його адвокати зобов'язані були йому всі варіанти захисту надати, в тому числі – визнати свою провину і покаятися, грубо кажучи, щоб отримати, можливо, менший термін. Ми йому це роз'яснили, він навідріз відмовився від цього варіанту – у нас було чотири варіанти захисту – він від цього варіанту відмовився першим, навідріз і сказав, ні, я буду захищатися, навіть якщо мене посадять. Гідний досить вибір, хоча звичайно і вік, і звичайно він не хоче нікуди сідати, він не хоче бути якимось героєм, але він готовий відстоювати свою точку зору. Я сказав вже, що до 5 років позбавлення волі передбачає ця стаття, прогнозувати, які буду запити прокурорів – неможливо. До цієї справи є особливе ставлення прокуратури Криму, і пані Поклонська свого часу відразу висловилася, і я не знаю на скільки захоче влада проводити показовий суд. З одного боку, вони не люблять дійсно якихось гучних справ, їм головне людину швиденько-швиденько загнобити і посадити, з іншого боку, вони зробили ж це максимально, коли проводили обшуки у всіх журналістів, які там працювали – там 7 людей було – вони супроводжували це якимось інформаційним супроводом і дуже сильно тиснули на журналістів. Тобто, практично всі журналісти, які потрапили тоді під обшук, вони або виїхали, або нічого не пишуть зараз. Можливо, буде якийсь показовий суд над Миколою, щоб іншим неповадно було.  Дуже жорстко зачищаються інформаційні поля в Криму", – сказав Олександр Попков.

Як повідомляв 5.ua, у травні цьогоріч окупаційна влада Криму затримала заступника голови Меджлісу. Його звинувачують у закликах проти територіальної цілісності Росії. Приводом для цього стало його інтерв'ю каналу ATR, де він говорить про те, що треба змусити Росію вийти з окупованих Криму та Донбасу.

Попередній матеріал
В Україні сьогодні оголосили штормове попередження
Наступний матеріал
Волонтери збирають гроші на авто для військових на передовій

Російська окупаційна влада знову проводить обшуки у кримських татар

Розвідка: російські окупанти провели понад півсотні обшуків – вилучають у місцевих телефони та засоби зв'язку

В окупованому Криму ФСБ увірвалося з обшуком у будинок мами української волонтерки

Чубаров: Доки світ не змусить Росію допускати в Крим міжнародні місії, ситуація не зміниться