фото zbruc.eu

В Івано-Франківську під підлогою школи знайшли поховання жертв НКВД

  В Івано-Франківську в одній із місцевих шкіл під час ремонту знайшли людські останки. Викопали їх просто з-під дерев'яної підлоги. За радянських часів у приміщенні була в'язниця НКВС, кажуть історики, і планують продовжувати розкопки. Проти виступив директор школи, бо перше вересня уже незабаром, а ремонт у школі досі не завершений.


  5-та школа у середмісті Івано-Франківська завжди цікавила істориків та краєзнавців. Ще 50 років тому тут була в'язниця, де утримували сотні політв'язнів. Одна з останніх знахідок істориків – печатки НКВС, які виявили під підлогою в одному з класів.

  "Будь-де печатки органів, тим більше органів безпеки не губилися, тому це є черговий доказ, що власне, в цьому приміщенні сучасної 5 школи знаходилися кабінети НКВД. А в підвальних приміщенням відповідно були місця для утримання в’язнів", – каже історик Василь Тимків.

  Поміж знайденого істориками – також понад сотня металевих шевронів початку 40-х років. Та найбільше дослідників вразили інша знахідка – людські останки. Скільки людей тут поховано – поки що невідомо.

  Василь Тимків пояснює: "Були навіть такі випадки, що НКВД-исти могли здійснювати заховання навіть всередині приміщення. І, можливо, під тою підлогою на більшій глибині знаходяться решта останків людей. Але це є припущення, щоб переконатися в цьому, треба продовжувати пошукові роботи".

  Проти розкопок – директор школи: побоюється, що археологи можуть пошкодити фундамент будівлі. До першого вересня залишилося небагато часу, а клас ще потрібно відремонтувати.

  "Якщо цей кабінет буде закритий і не буде задіяний в навчальному процесі, тоді школа змушена буде відкривати другу зміну. Проти чого категорично батьки в першу чергу, педагогічний колектив, тому що це надзвичайно змінює режим роботи" – роз’яснює свої мотиви директор.

  Активісти, котрі взялися допомагати історикам, вимагають продовження розкопок. Переконані: людські останки слід перепоховати, бо працювати і вчитись у буквальному розумінні на кістках – це неправильно.

  Не мають наміру відступати й археологи. Для продовження розкопок пропонують створити на базі школи меморіальний комплекс. Вони вже попросили про це облдержадміністрацію і тепер чекають відповіді.

  Наталя Коцкович, Ярослав Мотрук, Івано-Франківськ, "5 канал".

  Попередній матеріал
  Містяни прибирали Слов’янськ від залишеного терористами сміття
  Наступний матеріал
  Яценюк взяв участь у прощі і запевнив вірян у майбутній перемозі