У руках майстрині - звичайні колоски. За кілька хвилин Марія Ворона перетворює їх на диво-обереги. Овес, мак, жито та ще багато зілля. Майстриня каже, кожна рослина має свою енергетику. А тому зібрані у дідух, вони здатні і від недуг, і від злих духів уберегти.
Марія Ворона, майстриня: «Мак, це теж, якби оберігає від злої сили. Беремо малий мак, може, бути і великий, але він тут буде загрубий. Тепер лен, лен також мусить бути, бо кажуть, льон по коліна, аби вас, хрещена, голова не боліла».
Робити дідуха неважко, каже майстриня. Головне - встигнути вчасно зібрати необхідні трави і колоски. 7-річна Наталка - чи не основний помічник бабусі. Що і коли треба збирати для дідуха - добре знає.
Наталка, онука майстрині: «Це жито, це овес, а це мак, його їсти можна. Мені завжди подобається бабці помагати, і мамі, і татові, всім».
Головне під час плетіння дідуха, каже Марія Ворона - добрий настрій та побажання щастя-злагоди для тих, кому він призначений.
Марія Ворона, майстриня: «Треба робити того діда з добрим наміром і без злості, щоби людині добре йшлося цього року, аби людина була задоволена. Я чула від бабок, що з яких рук дідо дається, так людині сі поведе».
Наталя Коцкович, журналіст: «Від Різдва і до Водохреща стоятиме дідух у хаті. А далі як газди захочуть. Одні палять, інші на горищі зберігають, до наступного святвечора».
Наталя Коцкович, Ярослав Мотрук, Прикарпаття, «5 канал».