segodnya.ua

Тимчасові батьки: в Україні хочуть створити 154 патронатні сім'ї

Вони працюють тимчасовими батьками. Патронатні сім'ї приймають дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах. Це своєрідна домашня альтернатива Центрам соціально-психологічної реабілітації. Така форма виховання вісім років існувала в Україні як експеримент. А цього року держава уперше виділила гроші на створення 154 патронатних родин і оголосила набір батьків-вихователів

Наталя і Анатолій працюють патронатними вихователями. До них, замість центрів соціально-психологічної реабілітації чи будинків дитини, на тимчасове виховання потрапляють діти, які опинилися у складних обставинах. Кожна історія - це трагедія. Таких історій родина вивчила вже сім. Уперше - три з половиною роки тому - взяла до себе Івана.

"Він жив із бабусею і співмешканцем бабусі, а потім бабуся померла. І співмешканець привів його в службу, бо розумів, що він йому ради дати не може", - розповідає патронатний вихователь Наталія Базильчук.

Хлопчик жив у тимчасовій родині, доки соцслужби не знайшли для нього прийомних батьків. Потім була дитина горе-матері, яку позбавили батьківських прав.

"Мама наркозалежна. Дитину вилучили. Тісно співпрацювали з цією мамою, давали їй шанс. Вона пішла на реабілітацію, але не вистачило сили. Потім знайшлася сім’я, яка взяла під опіку з подальшим усиновленням", - згадує Наталія.

Ще близько року сім'я була прихистком для 15-річної вагітної сироти.

"Неповнолітня вагітна, яку ми взяли вже на 7 місяці вагітності, з якою ми народжували разом, яка у нас була потім ще 10 місяців з дитиною", - розповідає Наталія.

Патронатних родин в Україні всього сім. Ця форма реабілітації і виховання вісім років була експериментальною. Її запровадив і фінансував благодійний фонд, потім долучилися місцеві бюджети. Результати помітили в Мінсоцполітики.

"За цей період пройшло більше 90 дітей, які були повернуті до біологічних сімей, влаштовані в сімейні форми виховання, усиновлені. Усе це показало те, що, можливо, не треба на рівні міста, району створювати якісь великі заклади, утримувати, наприклад, будівлі, директорів, бухгалтерів. Достатньо мати в районі 1 або 2 патронатні сім’ї, які готові прийняти дитину", - зазначив директор департаменту захисту прав дітей та усиновлення Мінсоцполітики Руслан Колбаса.

Цього року уперше виділили гроші з держбюджету. Хочуть створити 154 патронатні родини. В них діти перебуватимуть до півроку. Батькам-вихователям платитимуть п'ять прожиткових мінімумів. Ще два - виділятимуть на дитину. Нині триває пошук потенційних родин. Та поки охочих небагато. На Черкащині наважилася на патронатне батьківство сім'я Телегань. Відвідують спеціальні тренінги.

"Відбиралися батьки, які вже мають досвід виховання дітей позитивний. Щоб батьки не працювали, весь вільний час віддавати дитині. Тому це мають бути дорослі, самодостатні люди. Ще дуже важливо тут - класні сімейні цінності", - говорить тренер з патронатного виховання Ольга Рак.

Світлана Рябошапка, Іван Наконечний, 5 канал.

Попередній матеріал
Президент України підтримав Володимира Кличка після поразки в бою
Наступний матеріал
У Харкові стартував міжнародний марафон: майже 11 тис. бігунів із 15 країн світу
Loading...

У результаті двох пожеж на Запоріжжі загинули троє малюків

"Пильний малий": першачок під час гри натрапив на шкільному подвір'ї на схрон з гранатами

У Києві на біговелах та велосипедах змагалися наймолодші "котигорошки"

"Вийшло на поверхню": Кулеба заявив, що близько 50% підлітків в Україні скаржаться на цькування у школі

Найменший тенісист країни: як 3-річний Дмитрик потрапив до Книги рекордів України

"Дитячі війни": шкільні офіцери вже вирішують проблеми у навчальних закладах України – Дєєва