Сьогодні вшановують пам`ять Олекси Гірника (репортаж)

  Пам`ять Олекси Гірника сьогодні вшанували у Каневі. 32 роки тому політв`язень і дисидент спалив себе на могилі Тараса Шевченка. У передсмертній записці він пояснив - це протест проти русифікації України. За радянських часів історію про Олексу Гірника намагалися приховати.

  Колишній лікар Михайло Іщенко одним із перших прибув на місце самоспалення. Біля обгорілого тіла лежала сумка та дві каністри з-під бензину.  Розказувати комусь про побачене йому заборонили.

  Перед смертю Олекса Гірник розкидав біля памятника Шевченку майже 1000 листівок із закликами до незалежності. Як зясувалося згодом на їх написання чоловік витратив майже 2 роки. Міліція знищила майже усі.

  До Канева Гірник приїхав із Калуша. Самогубство вчинив о 3 ночі, а на наступний день до родини прийшли з допитами співробітники КДБ.

  Попри заборону у радянські часи згадувати про  Гірника на місці його загибелі щороку зявлялися гілочки калини. За часів незалежності поруч із могилою Шевченка з`явився памятник у вигляді факелу. А три роки тому Олексу Гірника визнали героєм України. Посмертно.

  Роман Сухан, Анрій Асауленко, 5 канал

  Попередній матеріал
  У музеї радянської окупація відкрили виставку "Народна війна"
  Наступний матеріал
  Голосування за новий склад Єврокомісії відтерміновано
  Теги: