Скасування стипендій: чого чекати студентам

Студенти не повинні отримувати фінансування від держави

Українці мають більше фокусуватися на якості освіти, а не сподіватися на допомогу від держави. Про це в ефірі "5 каналу" заявила директор економічно-політичних досліджень Київської школи економіки Наталя Шаповал.

"Важливий аспект цієї дискусії про стипендії – це те, що ми всі, українці, ми маємо усвідомити, що нам не повинні (держава – 5.ua) забезпечувати наших студентів. Тобто, це студент, його родина хоче, щоб дитина отримала кращу освіту і вони самі інвестують в те, щоб отримати кращу освіту. Вони інвестують в гарні оцінки, час, навчання; вони вимагають від викладачів того, щоб їм дійсно ставили бали відповідно їхніх знань, а не так як це в нас часто відбувається. Це важливий аспект, що відповідальність – на нас. Так, держава нам дає можливість, це наш соціальний договір, що ми можемо отримати освіту безкоштовно. Стипендії це дуже круто, але відповідальність – на кожній конкретній людині. Це буде болючий процес на тільки в освіті, а й в охороні здоров’я і в інших соціальних сферах, коли нам буде потрібно з кожним роком все більше відчувати, що ми не можемо сподіватися на державу в тому щоб вона забезпечила всі наші потреби. Це буде боляче, але з іншого боку за 10-20 років українці, я сподіваюся, будуть більше фокусуватися на якості, а не сподіватися на державу," – сказала вона.

Крім того, Наталя Шаповал зазначила, що поточна система нарахування стипендіальних виплат себе зжила, а принцип, за яким розподіляються стипендії, потрібно реформувати. Студентів слід розділити на дві категорії – ті, які не зможуть вижити без допомоги держави і ті, хто відноситься до категорії сімей з середнім достатком або вище.

"Велика проблема – верифікація соціальних виплат, і це є окремий напрям роботи і реформування для Мінсоцполітики і частково для Мінфіну, бо минулого року вони вже почали цю ініціативу перегляду соціальних виплат. Набагато кращою системою соцвиплат є "merit-based" – це перевірка того, чи дійсно людина потребує стипендії за рівнем її достатку, наприклад, який вимірюється, чи є в неї житло. Тобто більш акуратний рівень. Щодо розміру стипендії – однозначно, якщо ми зменшуємо базу студентів, які отримують стипендію, ми отримуємо можливість збільшити розмір цієї стипендії. Дійсно, 600-800 гривень, це ненабагато нижче ніж прожитковий мінімум, ніж кошик (споживчий – 5.ua), цього дійсно недостатньо, щоб стимулювати",  – стверджує Наталя Шаповал.

За словами директора економічно-політичних досліджень Київської школи економіки, кардинальна освітня реформа надасть природні економічні стимули і добре "розворушить" студентство.

"Основна пропозиція і Мінфіну, і раніше це обговорювалося і в МОН, це сфокусуватися на двох типах стимулів – соціальні стипендії та академічні. Тобто, це стимули залучити людей з обмеженими фінансами або з обмеженими можливостями до отримання освіти, а друге – це стимулювати найкращих студентів. Більше того, Міністерством освіти, це попереднім міністром, пропонувалося навіть фокусуватися не на середньому балі, коли надається стипендія, а за рейтинговим принципом. Наприклад, 67% найкращих студентів з найкращими балами отримують стипендію, інші – ні. Це дійсно більш сильний стимул краще вчитися ніж такий принцип як зараз, коли ти отримав середні 4 бали і маєш стипендію," – зазначила Наталя Шаповал.

Нагадаємо, у серпні цього року Міністерство фінансів України запропонувало з 2017 року розділити студентські стипендії на академічні і соціальні.

Попередній матеріал
В Україні готуються створити до Дня Незалежності рекордний квітковий "Прапор миру"
Наступний матеріал
З передової до Дніпра терміново доставили трьох бійців: лікарі борються за життя захисників

Міністр фінансів: про скасовані стипендії та вкотре відтермінований транш МВФ

Мінфін має намір скасувати стипендії для більшості студентів – документ

США дають студентам з України та Молдови стипендій на $5 млн

Експерт: Чому необхідно скасувати стипендії для студентів