Скандал довкола Десятинної церкви

  Унікальна пам`ятка архітектури та археології - Десятинна церква знову у центрі скандалу. У вересні Уряд вирішив виділити понад 12 мільйонів гривень на музеєфікацію об`єкта. Але в археологів, які ведуть розкопки, є підстави вважати - ці кошти підуть на спорудження на місці першого кам`яного храму давньої Русі нової церкви. Будівництво назавжди знищить унікальні фундаменти. У Мінкульті називають це чутками і запевняють - пам`ятці ніщо не загрожує.

  Археолог Віталій Козюба показує найцінніший скарб дослідників "Десятинного загону". Кутову фреску X століття археологи знайшли на північно-західному куті церкви у липні цього року. Грецькі візерунки допоможуть уявити оздоблення храму.

  Фреска має стати одним із головних експонатів майбутнього музею Десятинної церкви - кажуть археологи. Але ще треба завершити її реставрацію, дізнатися склад розчину, на який вона була нанесена. Грошей на ці роботи немає. 5 років, уже стільки часу ведуться розкопки, постійно виникають проблеми з фінансуванням, а останні 3- його взагалі немає, кажуть археологи. Тому новині про виділення Урядом 12 мільйонів гривень дослідники спочатку зраділи. Але згодом змінили свою думку.

  Нової церкви на місці Десятинної не буде,- запевняє головний охоронець національної культурної спадщини України. А понад 12 мільйонів гривень підуть саме на музеєфікацію. Перший мільйон, який уже надійшов до музею історії, витратять на демонтаж залишків захисного куполу. Останньої зими він рухнув просто на пам`ятку старокиївської гори.

  Уряд постановив освоїти кошти до кінця року. Але зараз археологи роботи не проводять через холодну погоду. Вихід із цієї ситуації чиновники знають.

  Але може розмовляти вже і не буде про що. Фундаменти Десятинної церкви залишаються в напіввідкритому стані і кожна зима завдає їм невиправної шкоди.

  Дар`я Безродна, Олександр Котельніков, Юрій Усік, 5 канал

  Попередній матеріал
  З полону піратів звільнили судно "Білуга Форчюн" з українцями на борту
  Наступний матеріал
  Підводний землетрус силою у 7,5 балів поблизу острова Суматра
  Теги: