Правоохоронці нарахували понад 1 тис. потерпілих, а в махінаціях підозрюють топ–менеджерів Moneyveo. Як працювала шахрайська схема – з'ясовувала кореспондент "5 каналу" Леся Головата. Відео - внизу статті.

"Швидко й зручно. Всього за 8 хвилин можна позичити гроші до зарплати – в середньому від двох до чотирьох тисяч гривень. Так стверджують у рекламі. Утім, ніхто не попереджає, оформити легкий кредит можуть і без вашого відома. Тоді шахраї залишаються з готівкою, а ви – з величезними борговими зобов'язаннями", – розповідає журналістка.
"Шокований, тому що тут йдеться про наявність кредитного договору з певною датою та заборгованістю за кредитом у 9300 гривень, де отримувачем кредиту є я", – каже потерпілий Валерій Яковенко.

Про те, що став жертвою шахрайської схеми, підприємець Валерій Яковенко дізнався нещодавно – з листа від інтернет–сервісу Moneyveo. Кілька місяців тому зловмисники скористалися сканом його паспорта та ідентифікаційного коду.
"Отримувачем кредиту вказана картка, яка мені не належить, відкрита в іншому банку, на інше ім'я, однак при цьому за документами кредит нібито мій", – зазначає потерпілий.

Валерій Яковенко очолює компанію – одну з найбільших виробників дронів в Україні. Тому часто бере участь у тендерах через систему електронних держзакупівель Prozorro. Він припускає: саме з цієї платформи могли взяти його персональні дані, які, на вимогу замовників, у відкритому доступі надають учасники торгів. У Prozorro тим часом запевняють оскаржити цю умову може кожен учасник.
"Питань до Prozorro взагалі не мало би стояти, оскільки це питання швидше до замовників і до вимог, які ставляться до цієї закупівлі", – каже юрист Тransparency Іnternational Марта Гоголь.
Від афер через фінсервіс Мoneyveo постраждали понад тисячу українців, підрахували в СБУ. На початку жовтня правоохоронці провели обшуки в офісі, вилучили комп'ютерну техніку й документи. У фінансових оборудках і СБУ, і потерпілі підозрюють топ–менеджерів компанії.

"Це може бути один або кілька співробітників, які або використовували вразливість системи, або настільки нахабно проведена махінація менеджментом компанії в надії на те, що це легше буде закрити, ніж оскаржити", – переконаний Валерій Яковенко.
У компанії тепер кажуть: зі слідством співпрацюватимуть, але категорично заперечують провину своїх співробітників. У компанії вже провели внутрішній аудит.
"Співробітники мають доступ, згідно з їхньою роллю, до бази даних, вони пройшли поліграф. Шахрайства всередині компанії немає", – каже директор Мoneyveo Олена Андронникова.

А ззовні, каже, зловмисники можуть легко знайти інструменти, щоб наживатися на цій схемі. Вона запевняє, що бази даних і паспортів, й ІНН, і мобільних номерів та банківських карток є у відкритому доступі, тож це загальна проблема. Та і масштаби злочину, наполягає чільниця Moneyveo, суттєво менші – за рік компанія видала мільйон кредитів, а скасувала фіктивних договорів лише 80.
На сайті запускають розділ, де кожен потерпілий може звернутися і після швидкої перевірки позбутися фіктивного боргу. А банківські картки будуть верифіковувати.
"Із жовтня компанія повністю припинила видавати кредити на банки емітентів, де є будь–які сумніви шахрайський дій", – повідомила Андронникова.
Тим часом потерпілі кажуть: пробачати таке не збираються і готують позиви про моральні збитки.
Леся Головата, Валентин Стрельцов, Олександр Петровський, "5 канал"