СБУ відкрила виставку світлин "УПА. Історія нескорених" (РЕПОРТАЖ, ВІДЕО)

  "Українська повстанська армія. Історія нескорених" - під такою назвою сьогодні у Києві відкрилась виставка архівних матеріалів, розсекречених Службою безпеки України. Фотографії з життя воїнів УПА та оповіді про повстанську армію кияни уже можуть побачити у Будинку культури СБУ. Незабаром виставка вирушить і по обласних центрах.
  2008 рік. Київ. Володимирська, 33. Колись радянське КДБ, нині українське СБУ. Тепер сотник Української повстанської армії Мирослав Симчич піднімається цими сходами не як в’язень, а як герой. Тут уже не катують воїнів УПА – тут їх нагороджують, вивчають визвольний рух та розсекречують документи.

  Валентин Наливайченко, в.о. голови СБУ: "УГВО, УПА, провід ОУН на українських землях – це ті організації, про які ми повертаємо правду на основі розсекречених документів".

  Мирославу Симчичу – 85. Із них він майже 33 роки просидів у радянських тюрмах. У 48-му, коли Мирославу було 25 і він уже керував упівською сотнею, його схопили радянські війська. Спочатку – вербування, потім – заслання на Колиму та постійні катування. Після одного з них Мирослав Симчич не приходив до тями рівно тиждень, проте радянським тюремникам дізнатися подробиці діяльності УПА у сотника так і не вдалося. Катування змінилися на допити та буденне життя за гратами. Після 15-ти років ув’язненням Мирослав недовго пожив на волі -  у Запоріжжі.  За цей "вихідний" від концтаборів встиг подбати про особисте життя. На винайманій квартирі він зустрів дівчину – молодшу від нього на 15 років. Пропозиція одружитися була щонайменш не заманлива.

  Мирослав Симчич, сотник УПА: "Кажу, належу до тої групи людей, які у Радянському Союзі найгірші – оті прокляті бандерівці, оті, кажу, українсько-німецькі націоналісти. Я якраз отим є, і, кажу, зо мною як підете – то можемо зайти з вами в Хабаровськую, в тюрму, на висилку, на заслання, куди завгодно, а добра вам не обіцяю, бо сам його не жду. Вона каже: "Пішли, що дасть Бог, то й буде". Навечір ми перейшли та по сьогоднішній день. Отак я женився".

  Незабаром Мирослава знову забрали – уже на 17 з половиною років. Допоки українські упівці сиділи за колючим дротом, радянська влада активно поширювала міфи про УПА. Саме для того, щоб їх зруйнувати, і організували фотовиставку. Великі полотна від стелі до підлоги із десятками тематичних фотографій, документів, креслень та коментарями до них – так виглядає для відвідувачів справжнє життя тодішнього упівця.

  Володимир В`ятрович, співробітник Інституту національної пам`яті: "Якщо говорити про міфи, які спростовуються цією виставкою, то можна назвати кілька ключових. Міф про співпрацю з нацистами. Бачимо фотографії, на яких видно страту українських націоналістів нацистами. Інший міф про те, що УПА була не армією, а якоюсь бандою неструктурованою. Бачимо десятки фотографій, на який чітко видно структуровані військові частини. Ну і найбільш поширений міф про те, що УПА не підтримувалась народом, заперечується по суті кожною фотографією, де ми бачимо десятки, сотні людей, українців, які підтримують повстанців як, власне, своїх захисників".

  Анастасія Хонякіна, 5 канал:  "Сьогодні настав час віддати належну шану героям, наш обов’язок – відродити правду про Українську повстанську армію і передати її нащадкам як заповіт служіння Батьківщині" - це вступне слово Президента до фотовиставки розсекречених матеріалів про Українську повстанську армію. Єдине, що не сказане у цьому вступному слові, - як саме українська держава належно вшановуватиме повстанців".

  Українські парламентарі досі визначаються із роллю УПА в історії країни, натомість Російські спецслужби уже визначились. Вони також розсекретили архівні матеріали про українських націоналістів. Кілька документів, виставлених на сайті МЗС Росії – це переважно свідчення радянських воїнів про діяльність УПА. І знову – неоригінальні міфи – війна УПА проти мирного населення та співпраця з німцями.

  Мирославу Симчичу не потрібно, щоб його визнали українські комуністи, а тим паче Російська держава. Його уже визнає молодь, яка цілими таборами навідується до нього додому, щоб послухати про УПА.

  Анастасія Хонякіна, Володимир Леонов, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (15.1Мб)
  Попередній матеріал
  ВІДПРАВТЕ ПОВІДОМЛЕННЯ В ЕФІР "ЧАС: ВАЖЛИВО"
  Наступний матеріал
  У Чехії голодують проти американських систем ПРО
  Теги: