СБУ пустила журналістів до архіву КДБ (репортаж)

  День працівника архівів. З цієї нагоди Служба безпеки України відкрила для журналістів двері свого колись таємного документосховища. Там зберігаються тисячі томів кримінальних справ, успадкованих від каральних органів СРСР. Більше року тому українська спецслужба зробила їх доступними для родичів засуджених за політичними статтями та істориків.

  Без особливих зусиль, однією рукою співробітники архіву СБУ можуть переміщати одразу цілі стелажі з сотнями кримінальних справ, шукаючи потрібний документ. Кожен із них може розповісти про особисту трагедію тисяч українців, які потрапили на очі радянським каральним органам. Ще кілька років тому більшість цих паперів мали гриф "таємно". Сьогодні у цьому немає потреби.

  Валентин Наливайченко, Голова СБУ: "Європейська спецслужба має не ховати від власних громадян злочини будь якого періоду, будь якого часу. А навпаки надавати можливість знати про це, знати про своїх родичів, які постраждали, зникли, були інтерновані, були в полоні закордоном, або ж на нашій території". 

  Інформацію про репресованих рідних від СБУ з початку року отримали дві тисячі українців. Окрім з`ясування обставин судових процесів, люди часто можуть отримати навіть фото близьких. Приміром, як рідні провідника ОУН на Буковині Миколи Кричуна, ростріляного у 1953 році. 

  Олександр Іщук, співробітник Державного галузевого архіву СБУ: "Звернулася його сестра. Вона отримала від нас довідку на брата. Фотографію брата. Запрошення приїхати в Київ ознайомитися з відповідною кримінальною справою на брата".

  Багато документів до Центрального архіву звозять з обласних філіалів. Там вони часто зберігаються у невідповідних умовах і руйнуються. Тоді з`являється робота для реставраторів. Таких у київському архіві лише двоє. Зараз вони працюють над документами сорокових років.

  Леся Вороніна, реставратор: "Все листы находятся вот в таком состоянии вот. Мы их должны отреставрировать. Процесс ёмкий и по этапный. На одно дело уходит 4-5 дней.

  В Архіві СБУ кажуть, що готові передати всі ці документи науковій установі. Наприклад Інституту національної пам`яті, як це зробили у сусудній Польщі. Адже всі вони не стосуються діяльності української спецслужби і більше цікавлять істориків.

  Володимир В`ятрович, Директор архіву: "Інтерес суспільства постійно зростає і, що важливо,- зростає інтерес зарубіжних науковців. Зважаючи особливо на закритість московських архівів, багато дослідників приїжджають в Україну для того, щоб вивчати радянський режим".

  Утім документи з архіву СБУ прислужаться і для сучасної кримінальної справи. Матеріали саме цього сховища, зокрема вказівки про вилучення у селян хліба за підписом самого Сталіна, є основою доказової бази СБУ у справі про Голодомор - геноцид українського народу.

  Олександр Аргат, Андрій Асауленко, 5 канал

  Попередній матеріал
  Сильні повені у Венеції
  Наступний матеріал
  Ще 5 українців заарештували в Конго
  Теги: