sbu.gov.ua

СБУ оприлюднила архівні кримінальні справи про Голодомор

Усі матеріали передадуть до Інституту національної пам'яті.

Галузевий державний архів Служби безпеки України презентував низку документів із архівних кримінальних справ про Голодомор 1932-1933 років в Україні, що зберігаються в архівних підрозділах регіональних органів СБУ. Матеріали оприлюднили в рамках загальнодержавних заходів із вшанування пам'яті жертв геноциду українського народу. Усі матеріали в установленому порядку будуть передані до Інституту національної пам'яті, повідомляють у прес-службі СБУ.

Зазначається, що фігуранти віднайдених кримінальних справ чинили опір розкуркуленню, колективізації, насильницькій хлібозаготівлі та іншим заходам тоталітарної влади, які призвели до тяжкого руйнування українського села й Голодомору.

1. Матеріали архівної кримінальної справи на Гаманка Тараса Омеляновича й Гаманка Павла Омеляновича. За вироком військового трибуналу 14-го стрілецького корпусу Українського військового округу від 14 березня 1935 р. Гаманка Т.О. засуджено до розстрілу, а Гаманка П.О. - до 10 років позбавлення волі із поразкою в правах на 2 роки. Їх обвинувачено у вбивстві 11 травня 1932 р. голови сільської ради Хильченка та нанесенні ножових поранень члену сільради Сопі за намагання примусити їх працювати в колгоспі. Після скоєного фігуранти справи із села втекли і переховувалися на будівництві залізниці, а 24 січня 1935 р. самі з’явилися до міліції.

ГДА СБУ, Полтава, Ф. Основний, спр. 1122

2. Матеріали архівної кримінальної справи на Кучму Петра Трохимовича й інших жителів с. Хотомля Старосалтівського району (загалом 9 осіб). За постановою судової трійки при колегії ДПУ УСРР від 6 вересня 1931 р. фігурантів справи засуджено до різних термінів ув’язнення. Усіх обвинувачено у систематичних зривах заходів радянської влади на селі, участі у волинках та вбивстві активістів села під час хлібозаготівлі.

ГДА СБУ, Харків, Ф. Основний, спр. 18721

3. Матеріали архівної кримінальної справи на Тяпка Йосипа Миколайовича й інших жителів с. Миколаївка Новотроїцького району Дніпропетровської області (загалом 5 осіб). За вироком військового трибуналу 7-го стрілецького корпусу Українського військового округу Тяпко Й.М. засуджено до розстрілу, а решту фігурантів справи звільнено за недоведеністю складу злочину. За постановою судово-наглядової колегії Верховного суду СРСР від 17 березня 1935 р. смертний вирок стосовно Тяпка Й.М. замінено на 10 років позбавлення волі у ВТТ. Його обвинувачено у вбивстві сільського активіста "на підставі класової помсти", проведенні антирадянської агітації та систематичному розкраданні колгоспного майна.

ГДА СБУ, Херсон, Ф. Основний, спр. 5122

4. Матеріали архівної кримінальної справи на Потійка Івана Петровича та інших жителів с. Шабалинів Коропського району Чернігівської області (загалом 4 особи). За постановою судової трійки при колегії ДНУ УСРР від 20 січня 1933 р. 3-х фігурантів засуджено до розстрілу, 1-го - до 10 років ув'язнення в концтаборі. Усіх обвинувачено як членів "бандугруповання". Згідно із слідчими матеріалами, обвинувачені протягом 1929-1932 рр. пограбували будинок голови сільради та кооперативну крамницю с. Кнутів Менського району, здійснили кілька збройних нападів на сільраду, перешкоджали проведенню громадських зібрань села Рижки Коропського району, погрожували місцевим активістам.

ГДА СБУ, Чернігів, Ф. Основний, спр. 4/48

/
/
/
/
/
/
/
/
/

Нагадаємо, 27 листопада, у день вшанування жертв Голодомору в Україні, буде оголошено загальнонаціональну хвилину мовчання і пам'яті.

КІЛЬКІСТЬ ЛЮДЕЙ, ЩО ВВАЖАЮТЬ ГОЛОДОМОР ГЕНОЦИДОМ, ЗА П'ЯТЬ РОКІВ ЗРОСЛА З 60% ДО 80% - СОЦІОЛОГ

Попередній матеріал
Поліція встановлює особи людей, убитих і похованих у Слов’янську під час окупації
Наступний матеріал
Україна може замінити російські зернові для Туреччини
Теги: