Розсекречено архівні матеріали кримінальної справи Рози Ауслендер

  У Чернівціях - розсекретили архівні матеріали кримінальної справи Рози Ауслендер (справжнє ім`я Розалія Беатріс Рут Шерцер) - однієї з найвизначніших німецькомовних поетес XX століття. Досі вони були "таємницею за сімома печатями", проте нині - керівництво СБУ передало документи одному з музеїв Буковини.

  Скарб, яким не володіє жоден музей світу - так науковці називають справу на Розу Ауслендер. Справу на неї НКВСники завели в період, коли Буковина увійшла до складу Радянського Союзу - 1 листопада 1940 року. Науковці кажуть - імовірно, звинувачення у шпигунстві жінці приписали через десятилітнє перебування у США - з 1921 по 31 роки. Повернутися до Чернівців поетку змусила хвороба матері. Тут у 1939 році вийшла і перша книжка Рози Ауслендер. Під час ув`язнення на допитах жінка не визнала своєї причетності до шпигунської діяльності . У 1941 році кримінальну справу закрили, а поетесу звільнили з-під варти.

  Уродженка Чернівців Роза Ауслендер походила з асимільованої єврейської родини, в якій дотримувалися і єврейських, і німецьких традицій. Тож - представники обох громад, вважають цю подію історичною.

  Після війни Роза Ауслендер емігрувала до США, потім до Дюссельдорфа, в Німеччину, де прожила до самої смерті у 1987-мому. Тут вона написала понад 20 поетичних збірок, які були перекладені  багатьма мовами, зокрема - й українською. 

  Ольга Андріцька, Сергій Льоткін, Чернівці, 5 канал   

  Попередній матеріал
  АП: Уряд проігнорував 500 поправок до проекту податкового кодексу
  Наступний матеріал
  Автобус з 30 дітьми впав у річку в Пакистані
  Теги: