Про Голокост словами свідків розповість українцям французький священик

  Про Голокост словами свідків розповість українцям французький римо-католицький священик Патрік Дюбуа. До сімдесятих роковин вшанування пам`яті жертв Бабиного Яру дослідник вперше презентував для українців виставку "Голокост від куль" - масові розстріли євреїв в Україні 1941-1944-го років. Впродовж десяти років отець Дюбуа разом з командою їздили українськими селами і збирали спогади очевидців. Нині сотні історій жертв показують в Українському домі.

  Світовим науковцям, українським і закордонним політикам - римо-католицький священик розповідає історію української простачки.

  Патрік Дюбуа, автор виставки: "Я пам`ятаю Надю з Криму. Вона розповіла мені, що влітку 42-го покохала єврея. Коли пара поверталася з поля додому, то побачила, що матір цього хлопця оточили військові зі зброєю. І він тоді сказав Наді - ми не зможемо одружитися, бо я не покину матір. І його тоді розстріляли".

  Таких і ще страшніших історій французький священик наслухався сотні.

  Патрик Дюбуа, автор виставки: "Ми їздили від села до села, розпитували простих бідних людей. 70 років тому саме таких українців і змушували копати могили для євреїв. Коли ми запитували їх, чому вони не розповідали про цей жах раніше, вони казали, що їх ніхто не питав".

  Спочатку були архіви США, Німеччини та колишнього СРСР. Потому численні розкопки. Кулемети, гільзи і десятки людських скелетів - усе в одній могилі. В українських селах Дюбуа розшукав понад шість сотень масових поховань євреїв. Про них уже розповів у Нью-Йорку, Парижі та інших містах.

  Шак Фор, посол Франції в Україні: "У Франції ця виставка була представлена ще у 2007-му, і пройшла з великим успіхом. Чому? Тому що вона розповідає про ті події Другої світової війни, які відбувалися в Україні і про які дуже мало знають у наших країнах". 

  А щоб знати про це, достатньо побувати на виставці, кажуть організатори. Вони переконані - таке не може не зачепити.

  Ерік де Ротшильд, президент Меморіалу пам`яті жертв Голокосту: "У багатьох країнах знають тільки про Освенцім, а про масові розстріли євреїв в Україні  - за кордоном знають дуже мало або й не знають взагалі".

  Окрім фото та документів, в експозиції - десятки міні-фільмів. У кожному - історія свідків подій 41-го-44-го років.

  Відеосвідчення людей: "Неодягнені люди йшли, босі, хто не встиг взутися, в ночних сорочках, розпатлані з постелі і всі криком кричали. І гнали їх такою отарою за парк сюди, у парку їх в основному розстрілювали".

  Шмуел Камінезки: "Нет слов. Потому что одно дело, когда рассказывают историю и смотрим кино... это страшно, но это очень важно".

  Патрік Дебуа зупинятися на зробленому - не збирається.

  Патрік Дюбуа, співавтор виставки: "На нас іще чекає третина України - це Карпати, харків, Донецьк. Ми вже знайшли понад три десятки свідків, яким сьогодні понад 90-то років. Тому мусимо поспішати. Ці люди повинні розповісти світові про трагедію, яку бачили на власні очі".

  Інна Неродик та Іван Головач, 5 канал.

  Попередній матеріал
  Позов до Пшонки подала Федерація профспілок
  Наступний матеріал
  СБУ та МВС відхрещуються від затримання активіста "Фронту Змін"
  Теги: