Прапор Мазепи повернувся до Харкова (репортаж)

  Один із трьох автентичних штандартів козацької доби понад рік реставрували у Польщі. А відтепер його постійно експонуватимуть в Історичному музеї Харкова, де стяг зберігався з тридцятих років минулого століття.

  Ось він – гетьманський клейнод XVII-XVIII століть. Незвичної форми і розміру – 4 метри завдовжки. Фарби потьмяніли від часу, і вже надто важко розібрати старослов`янські літери – наказ новообраному гетьману Івану Мазепі. Той володів клейнодом понад 20 років – до поразки під Полтавою.

  Обтріпане у боях знамено пізніший гетьман Данило Апостол передав у Москву. А до Харкова воно потрапило вже у двадцятому столітті – за програмою обміну культурними цінностями між республіками СРСР. Прапор був сильно зношений, розповідають у музеї. Шовку, з якого його пошили, залишалося менше половини, решта – латки. Знадобилася унікальна технологія реставрації, яку виконали польські фахівці.

  Після виставки прапор на певний час закриють у сховищі, щоби тканина відпочила. Тим часом клейнод Мазепи захистили броньованим склом та підключили сигналізацію. Таких раритетів у світі – одиниці, і ціни вони не мають.

  Микола Піддубний, В`ячеслав Кузьменко, Харків, 5 канал

  Попередній матеріал
  TOYOTA відкликає з американського ринку 2.5 мільйони автомобілів
  Наступний матеріал
  Погода: МНСники просять киян не сідати за кермо без потреби
  Теги: