Помер письменник Павло Загребельний

  Із життя пішов один із класиків української літератури - Павло Загребельний. Влітку цього року легендарному митцеві мало б виповнитися 85. До ювілею майстер не дожив через слабке здоров`я. Перший його роман видали ще півстоліття тому. Загалом, у своєму творчому доробку автор має десятки романів, новел, п`єс та кіносценаріів. Загребельному присуджено звання Героя України. Він лауреат Шевченківської премії і державної премії СРСР.

  Павло Загребельний, письменник: "Ніхто не має права мовчати, а надто письменник. Це моє кредо, я сповідував його все своє життя. Я не шкодую, що я так жив чесно та справедливо. Оце все, що я мав вам сказати. Все решта, написана в моїх книжках".

  Чесним та справедливим знали Павла Загребельного й колеги по перу. На початку 80-х він очолював спілку письменників України. У цьому кабінеті митець працював понад десять років. Тут навіть залишилися його речі. Одна з найпомітніших - ваза із портретом майстра слова. У цих стінах він засиджувався до півночі. Загребельний був справжнім трудоголіком, пригадує нинішній голова Національної спілки письменників.

  Володимир Яворівський, голова Національної спілки письменників України: "Ми жили в Ірпіні. Я був тоді молодий письменник, писав свій роман. І я був дуже здивований, що десь уже о другій годині ранку у кімнаті Павла Загребельного цокотіла машинка. І цей цокіт ніби підгоняв нас. Казав: не гайте ані хвилини, працюйте, робіть щось".

  У 16 років Павло Загребельний пішов добровольцем до армії. Двічі був поранений та навіть потрапив у полон. У 45-му працював у радянській воєнній місії в Німеччині. Саме спогади про ті нелегкі часи стали основою його першої виданої книжки: "Європа 45". З-під пера письменника вийшли історичні твори, які вивчають у шкільних програмах: "Роксолана", "Я, Богдан" та "Диво". Крім того Загребельний був депутатом Верховної Ради спочатку УРСР, потім СРСР. Втім попри зайнятість продовжував писати та відкривати нові імена у літературному світі.

  Володимир Панченко, літературознавець: "Дуже багатьох він підтримав. Це було в сімдесяті роки, це було раніше, коли він був головним редактором "Літературної України", зі сторінок якої у широкий літературний світ пішли тоді ще зовсім молоді та маловідомі поети Іван Драч, Євген Гуцало, прозаік та поет, Микола Вінграновський".

  Народився письменник на Полтавщині. Протягом останніх років жив у передмісті Києва. Поховають Павла Загребельного п`ятого лютого на столичному Байковому кладовищі. Панахида відбудеться пообіді у Володимирському Соборі.

  Людмила Голоднік та Андрій Білоножко, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (7.80Мб)

  Попередній матеріал
  Британські трударі просять владу захистити їх від приїжджих заробітчан
  Наступний матеріал
  Австралія потерпає від повеней
  Теги:
  Loading...