Дар’я Феденко, 5 канал: Типова вітчизняна зала засідань,- є місце для обвинуваченого, захисників, прокурорів та суддів. Єдина відмінність, - відтепер праворуч та ліворуч від судді можуть сидіти звичайні українці.
Пенсіонерка, вихователька дитячого садка, паспортистка, - перші присяжні в Україні. Жодна з них не має юридичної освіти. Через що на першому ж засіданні виникає чимало запитань.
За те, що ходитимуть на засідання та вирішуватимуть долю підсудних - ці жінки зарплатні не отримають. Натомість за ними зберігають робоче місце і враховують відпрацьований день на основній роботі. Що спонукало йти у присяжні - не кажуть. З журналістами спілкуються неохоче.
Обирали присяжних у міській раді. Склали список львів`ян віком від 18 до 65 років, які не мають психічних захворювань, судимостей, не є чиновниками та головне хочуть «сидіти поруч із суддею». Набрали три десятка претендентів. З них комп’ютер обрав сімох. Після підготовчого засідання залишили п’ятьох.
Богдан Яків, прокурор: "Один є діючим працівником правоохоронного органу, інший кандидат у присяжні колишній працівник прокуратури і мій безпосередній керівник у 90-ті роки. Тобто він теж з метою того, щоб не було у подальшому підстав вважати, що дані присяжні упереджені, вони були виключені зі списку".
Прокурор каже, присяжним дісталася складна справа. У клітці - громадянин Марокко - Шакіб Отман. Півроку тому він буквально забив на вулиці до смерті відомого травматолога Леона Фрайфельда. Клопотання, аби до справи долучили присяжних - вносив захист. Мовляв, щоб люди побачили, що на обвинуваченого тиснули.
Ярослав Ганзулевич, захисник підозрюваного: "Його били, коли затримували, над ним знущались - 12 годин не давали їсти, пити. Я сподіваюсь на їх людський досвід, на розум".
Сергій Гирич, Голова Личаківського районного суду м. Львів: "Бойові жіночки. Так що я думаю все добре буде".
Він ще пам’ятає, як у суді були народні засідателі. Головний суддя райсуду вважає, - залучення народу до вирішення резонансних справ практика позитивна. Але слід стимулювати громадян. Адже не всі хочуть витрачати час на суди.
Сергій Гирич, Голова Личаківського районного суду м. Львів: "Законом про судоустрій передбачено, що кабмін має визначити винагороду у судовому засіданні поки що такої постанови кабміну нема. Чи це буде відповідно до частки чи якимсь чином іншим врегульовано то буде і інтерес і можливість забезпечення і забезпечення їхньої незалежності. Вони такі судді".
Троє основних та двоє запасних присяжних мають таке ж право голосувати за прийняття рішень, як і судді. Керуватимуться вони емоціями чи знанням законів, поки невідомо.
Людмила Веріго, донька Леона Фрайфельда: "Професійні судді так само є на цьому судовому засіданні. І закон України. Кодекс новий України всі би мали знати. Чи знають їх присяжні,- час покаже".
Дар`я Феденко, Євген Родіон, "5 канал".