"Паперова бюрократія": Бійці АТО не можуть отримати з держбюджету гроші на інноваційні операції з вирощування кісток

Із бюджету такі операції мали фінансувати ще від січня

"Паперова бюрократія": Бійці АТО не можуть отримати з держбюджету гроші на інноваційну операцію з вирощування кісток

Держава обіцяє, а волонтери лікують. Через паперову тяганину жоден військовослужбовець досі не отримав гроші на операцію з вирощування кісток із держбюджету. За новою біотехнологією лікують у приватній клініці. За два роки там зберегли кінцівки шістьом десяткам бійців. І усе за пожертви, зібрані волонтерами. Чи буде допомога від держави, дізнавалася кореспондент "5 каналу" Світлана Рябошапка.

Уламково-вибухове поранення, якого зазнав військовослужбовець 93-ї бригади Владислав Сологуб у червні 2015 року досі тримає бійця на лікарняному ліжку.

"Була складна травма, розбита кістка на три частини, розбитий суглоб. Лікування було проведено нормально, але ту травму, яку я отримав, у нас фактично більше ніхто, крім цієї клініки не лікує", – каже військовий.

Замість протеза відновлення суглоба Владиславу запропонували у приватній клініці. Гроші на лікування збирали волонтери у межах проекту "Біотех-реабілітація поранених". За два роки цей проект охопив уже шістдесят бійців. Вартість однієї операції – від 300 до 600 тис. грн. Покривати витрати волонтери не встигають, тож заборгували перед медзакладом.

Керівник центру волонтерів "Народний проект" Максим Рябоконь пояснює: "Нам треба збирати у місяць десь близько 4 млн грн для того, щоб у нас якась чітка динаміка була і не було заборгованості.  Лікування потребують ще 14 людей, які зараз знаходяться у черзі". 

Його у черзі немає, хоча він теж потребує такого лікування. Військовослужбовець 93-ї бригади Віталій Середа отримав поранення в тазостегновий суглоб. Після українських шпиталів лікувався у Німеччині. Там йому поставили протез, утім через деякий час кінцівка почала вкорочуватися.

Боєць розповідає: "Нерівномірне іде навантаження на суглоби так як 5 см різниця. Попередньо лікар сказав, що потрібно відновити довжину правої кінцівки і потім провести профілактичне хірургічне втручання по лівому ключовому суглобу".

Вартість операції понад 400 тис. грн. За грошима боєць пішов не до волонтерів, а до держави.

"До волонтерів я не звертався, тому що я вважаю, що вже достатньо два роки люди ресурси вичерпали, тому я думаю, що цю операцію можна виконати за рахунок державних коштів", – підкреслив військовий.

Із бюджету такі операції мали фінансувати ще від січня, за умови, що Міністерство соціальної політики розробить механізм. Паперова тяганина триває досі.

Начальник управління у справах ветеранів та учасників АТО Мінсоцполітики Олександра Тарасова розповіла: "Якийсь зробили порядок у лютому, у нас не було погодження, зміна уряду призвела до того, що ми по другому колу були змушені все це охолола. До червня місяця у нас прийшли по ведоствах всі відповіді і Міністерство фінансів нам відмовило, не дозволило запускати цей проект".

Затримка, кажуть, через те, що біотехнологія - це новий метод лікування і нині проводить її в Україні лише одна приватна клініка.

Тарасова пояснила: "Ми за законом по держзакупівлях не можемо купувати щось в одній клініці, оскільки це ознаки корупції. Оскільки це єдина клініка, яка застосують такі технології, ми повинні прописати, що вибір не за нами, вибір по ситуації за бійцем, що його там беруть на лікування, там йому можуть допомогти".

Коли такий порядок запрацює - жодних прогнозів не дають. Попереду нове погодження з Мінфіном. Однак, поранені бійці часу на нове коло бюрократичної тяганини не мають: більшості операції потрібні терміново.

Світлана Рябошапка,  Анна Кудрявцева, "5 канал"

Попередній матеріал
Лисенко: З Донбасу до РФ вивезли тіла загиблих російських військових
Наступний матеріал
Через вбивство дитини ромів завтра виселять із села Лощинівка на Одещині