Різдво західного обряду
Різдво західного обряду 5 канал

Ніч перед Різдвом: головні традиції святкування

У кожному регіоні України святвечір відзначають по-різному

Святий вечір – одне з найурочистіших християнських свят, яке відзначається ввечері напередодні Різдва Христового. Це останній день Різдвяного посту, тому й страви мають бути пісними, повідомляє "Укрінформ".

Вважається, що на столі має бути 12 страв, на честь 12-ти учнів Христа. Вживати скоромне, тобто м'ясо, рибу, молочні продукти, можна з початком Різдва – 7 січня.

Слід зазначити, що в кожному регіоні України святвечір відзначають по-різному, але всюди існував обряд, пов'язаний з приготуванням першої куті.

Кутя вважалася основною обрядовою їжею. Після її приготування, вийнявши горщик, дивилися: якщо зерна піднялися через вінчик – на добробут, а запали – на лихе передвістя. До звареного збіжжя додавали меду, але пам'ятали відоме прислів'я: "Не передай куті меду".

В деяких регіонах ставу заправляли товченим маком, волоськими горіхами та іншими смаковитими приправами. Щойно на небосхилі з’являлася перша вечірня зірка, всією родиною сідали за багатий стіл. Першим, як і годилося, займав місце господар, за ним – вже інші члени родини. Під час святкової вечері намагалися не виходити з-за столу і розмовляти тихцем. Вставши, голова сімейства пропонував пом'янути покійників і запросити їх на святвечір. Вважалося, що саме в цей час усі близькі й далекі родичі мають прийти до оселі, тож для них звільняли  місця на лавах і стільчиках, ставили страви і клали ложки.

А вже 7 січня, на Різдво, в Україні прийнято колядувати. Молодь перевдягається в пастухів, Янгола, Чорта та носить різдвяну зірку. Також на коляду "водять козу" – хлопця, перевдягненого у вивернутий кожух. Колядники ходять від хати до хати, співають та отримують за це гостинці.

Дивіться також повне відео церемонії вручення Томосу предстоятелю ПЦУ Митрополиту Епіфанію:

Попередній матеріал
Невеликий сніг і до 16 градусів морозу: яка погода буде на Різдво
Наступний матеріал
ПЦУ не буде залежною від Константинополя – екзарх Даниїл

Різдво в Україні: Епіфаній назвав умову перенесення дати

Невеликий сніг і до 16 градусів морозу: яка погода буде на Різдво

Уперше українською: після підписання Томосу у храмі заспівали колядку "Нова радість стала"

На Різдво столичний громадський транспорт працюватиме довше

Підбірка найкращих привітань з Різдвом Христовим у віршах та прозі

З усіма меблями та ялинкою: подружжя на Черкащині пече надзвичайні пряничні будиночки