На Львівщині селяни знайшли архів збройного підпілля ОУН [репортаж, відео]

  Архів збройного підпілля ОУН знайшли селяни з Перемишлянського району на Львівщині. Документи, датовані 1946-1951 роками, збереглися не надто добре і тепер над ними працюють реставратори та історики. Місця знахідки не розголошують - побоюються чорних археологів.

  Історик Руслан Забілий обережно гортає пожовклі та зіпсовані часом аркуші. Каже, вперше за два роки існування музею жертв окупаційних режимів, їм передали цінну знахідку. Серед історичних документів – фінансові звіти, списки людей, відправлених у Сибір, і  найцінніше – раніше ніде не згадувані повстанські гроші, бофони, на Великодню тематику.

  Руслан Забілий, директор музею жертв окупаційних режимів "Тюрма на Лонцького": "Архів Служби безпеки видав каталог бофонів і з приватних колекцій, і з колекції, яка зберігається в архіві. В цьому каталозі цих екземплярів нема, тобто це унікальні, досі не відомі речі".

  Бофони – це грошові знаки, якими повстанці розраховувалися з населенням за продукти й одяг. Тих селян, які тримали цю купюри вдома, арештовували та віправляли у заслання. Знайдені документи ще достеменно не вивчені, над ними працюють реставратори. Вони не впевнені, що вдасться зберегти та відновити усі бофони, бо деякі з них майже повністю знищені часом та вологою.

  Богданна Циганюк, реставратор: "Руйнований папір, тобто він є ветхий, на ньому є конкретні плями від конкретного бруду, які потрібно виводити, щоб він зберігся хоча б сотню років".

  Місце, де селяни знайшли документи підпілля ОУН, у музеї не розголошують - побоюються діяльності "копачів". Зараз у "чорних археологів" чимало документів про національно-визвольну боротьбу, з яких дослідникам навіть не вдається зняти копії.

  Руслан Забілий, директор музею жертв окупаційних режимів "Тюрма на Лонцького": "На жаль, таких знахідок часто не буває, тому що здебільшого це в рік 5-6 таких випадків. Документальні збірки іноді - звичайно, цінні - потрапляють до рук чорних археологів, а потім вже на чорний ринок. Хоча я вважаю, що таким документам місце в архівних, наукових або музейних установах".

  Після реставрації, дослідження та копіювання частину знахідок передадуть до Центру досліджень визвольного руху, решту - виставлять у музеї.

  Олександр ваврищук, Євген Радіон, Львів, 5 канал.

  Попередній матеріал
  "Акція пам`яті" в Одесі пройшла напередодні увечері
  Наступний матеріал
  В Туреччині від отруєння алкоголем померла ще одна росіянка
  Теги: