На Львівщині перепоховали останки червоноармійців і вояків дивізії "Галичина"

  На Львівщині перепоховали десятьох солдатів Другої світової війни. Це вояки дивізії "Галичина" та червоноармійці, які були супротивниками на полі бою. Спочинок вони знайшли в одній могилі на меморіальному кладовищі. Бійців знайшли пошуківці товариства "Пам`ять" у Золочівському районі, де у липні 1944 року точилися жорстокі бої між дивізійниками і червоноармійцями.

  67 років тому на цьому полі тривали запеклі бої. Оточені суцільним кільцем вояки дивізії "Галичина" проривалися на захід. Історики кажуть - у Бродівському котлі тоді полягли тисячі солдатів різних армій.

  90-річний дивізійник Михайло Мулик на кладовищі, де поховані його побратими, шукає могилу свого полковника. Незважаючи на вік, він приїхав віддати шану побратимам. Його колега - Степан Шевчук -також приїхав вклонитися загиблим, і пригадує з яким запалом воювали хлопці. Кажуть - дивізійники боролися не разом з німцями, а за свою Україну.

  Степан Шевчук, дивізійник: "Ми знали, що ми йдемо боротись за долю народу, за честь, за славу, за народ. Нам ніхто нічого не платив, ми жадних договорів не складали. Але знали, що тільки зі зброєю в руках можна відстояти честь і славу".

  Пошуківці щороку перепоховують знайдені рештки. Серед похованих за християнським звичаєм сьогодні - один дивізійник і один боєць Червоної армії. На чийому боці воювали ще вісім вояків - визначити не вдалося. Любомир Горбач каже: за п`ять років товариство пошуковців перепоховало 700 солдатів. Німецьких, як правило, ховають на їхньому цвинтарі, а радянських - разом із дивізійниками. 

  Любомир Горбач, голова громадської організації Товариство пошуку жертв війни "Пам`ять": "У вояків радянської армії немає місця, де би перепоховувалися знайдені останки. Відповідно, є добра воля і побажання ветеранів дивізії "Галичина", які є засновниками цього кладовища, де 80 відсотків лежить похованих їх бойових побратимів. Те, що ветерани погодилися на перепоховання на своєму кладовищі, фактично, своїх супротивників, говорить про те, що війна між ветеранами давно закінчилася".

  Щоби відновити події останнього бою "Бродівського котла" на Золочівщину з`їхалися реконструктори з України та з Росії. Приготування до бою тривали два дні, але завести німецьку вантажівку перед боєм не вдається.

  Реконструктор (біля машини): "Та вот, хоче води пити".

  Реконструктор сьогодні виступатиме у ролі німецького солдата, каже - сама доля змусила одягнути цю уніформу.

  Ігор Савич, реконструктор: імці мають тут москалів передушити, в принципі, так за сценарієм, так і колись було. А події треба відтворювати так, як колись було".

  Бій дивізійників із червоноармійцями сьогодні тривав 15 хвилин, хоча 67 років тому запекла битва не припинялася кілька днів. Пошуківці кажуть, на місці Бродівського котла досі залишаються непохованими тисячі полеглих бійців. 

  Олександр Ваврищук, Євген Радіон, Львів, 5 канал.

  Попередній матеріал
  У Китаї звільняють залізничних чиновників через суботню аварію
  Наступний матеріал
  Стрілянина в казино у США - 7 поранених
  Теги: