Нові держстандарти: чому селяни змушені будуть продавати молоко за безцінь

Нині селяни здають молоко переробникам за ціною 6 грн/літр. Але від липня й такої мізерної ціни для них вже, напевно, не буде. Адже за новим держстандартом, зібране руками молоко має найнижчу категорію і його не можна продавати потому в магазинах

Як селяни ставляться до намагання держави стимулювати їх покращувати якість молока – розпитувала кореспондентка Анна Брикова.

Від четвертої години ранку до десятої вечора Валентина Хилобока порається з шістьма коровами. Кожна дає в середньому 20-22 літри молока на добу. Господиня реалізує домашню молочну продукцію головно серед односельців. 

"Молочко не здаємо. Реалізуємо серед села – людям, які споживають це молочко, сирок, хто ряжанку замовляє, хто маслечко. Споживання молока йде на території села. Це для нас великий плюс, бо ціна більша, ніж здача на машини, на прийом", – розповідає мешканка Білозір'я Валентина.

Літр молока жінка продає по 12 гривень. Переробники пропонують удвічі менше. Молоку, надоєному руками, надають найнижчий – другий ґатунок. Від липня селяни не зможуть продавати такий продукт переробникам. Відповідний державний стандарт за рекомендаціями ЄС мали запровадити від початку цього року, але відтермінували.

Алла Бідняк уже готова до таких вимог. Вона продає молоко як селянам, так і переробникам. Господиня демонструє, в яких умовах утримує двох корів.

"Після кожного доїння все обробляється, миється. Постійно чисті рушнички на них ідуть. Щоб вони такі замазури були, то ні", – каже пані Алла.

У профільному міністерстві селянам радять готуватися до таких новацій і об'єднуватися в кооперативи. У такий спосіб вдасться поліпшити якість молока.

"Держава співфінансуватиме витрати на закупівлю обладнання для доїння і зберігання молока дрібними господарствами. Це дасть змогу, об'єднавшись у кооператив, окремо взятим домашнім господарством заробляти більше на тому самому об'ємі молока, ніж вони заробляють зараз. Це тільки за рахунок того, що якість молока буде підвищена шляхом поліпшення умов зберігання", – коментує заступник міністра аграрної політики і продовольства Максим Мартинюк.

Для харчових потреб молоко найнижчої якості визнають непридатним. А ось для технічних (на корми чи виробництво козеїну) – такий продукт можна буде продавати й далі після липня. Ціна технічного молока буде, звісно, невисокою.

"Молоко низької якості, яке є у природному сегменті, часто використовують не на харчові цілі, а на технічні. Тобто виробництво козеїну або кормів. З умовою достатнього перехідного періоду і достатньої державної підтримки, ризиків для галузі як переробної, так і молочної, нема", – запевняє заступник міністра аграрної політики і продовольства Олена Ковальова.

Зараз переробники платять мешканцям сіл за молоко найнижчого класу в середньому по шість гривень, а за товар вищого й екстра – від десяти гривень. Натомість у магазинах перероблене та розфасоване молоко продають по 18-25 гривень за літр.

Анна Брикова, Яна Лимаренко, Сергій Клименко, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею за темою: 

Картопляний бум: як на Волині врожаї збирають

Збір картоплі на Волині
/
Збір картоплі на Волині
Збір картоплі на Волині
/
Збір картоплі на Волині
Збір картоплі на Волині
/
Збір картоплі на Волині
Збір картоплі на Волині
/
Збір картоплі на Волині
Збір картоплі на Волині
/
Збір картоплі на Волині
Збір картоплі на Волині
/
Збір картоплі на Волині
Збір картоплі на Волині
/
Збір картоплі на Волині

Попередній матеріал
Польський парламент "ставить хрест" на діалозі польських та українських істориків – Гопко
Наступний матеріал
Слідство не розуміє мотивів підриву гранати у Харкові – Геращенко