5.ua

ФАНТАСТИ: нормативи МОЗ виконати неможливо [відео]

  Придумати правила, які не можливо виконати - ось вам і майже бездоганний механізм тиску на  будь-яку орнагізацію. Таким шляхом пішли чиновники від МОЗу і написали такі нормативи для дитсадків, що керівники та власники тільки за голову взялися. Їх не можуть виконати не лише звичайні дитячі установи у звичайних українських містах та селах, а й приватні у столиці. Документ рясніє правилами на кшталт: "на кожну дитину 20 квадратних метрів зелених насаджень". Цей диво-циркуляр мав би діяти з вересня і чиновники вже готові були роздавати приписи. Але поки що їхню завзятість призупинив прем`єр. Чи заспокоює ця відстрочка тих, хто працює з дітками - дізнавалася Анна Мірошніченко.

   У цьому садочку нещодавно підлатали дах. 

  Марчук Руслана, завідувач дитячим садком у м. Чернівці: "Ми так все зробили, що дах не протікає".

  Та скоро їм пообіцяли взагалі замінити перекриття. З усіх вікон тут лише два металопластикові. Ще 5 років тому поставили. Решта - старі.

  Марчук Руслана, завідувач дитячим садком у м. Чернівці: "В багатьох садіках старі вікна, не тільки в мене. Але знімають мене і мої вікна".

  Тут 45 вихованців з двох сіл. Садок на балансі сільради. Звідти і гроші на його розвиток.

  А це вже ближче до столиці. Експериментальний садок. Дітей лікують сіллю і розвивають їхню уяву картинками на стелі. Усі садки отримали "привіт" від чиновників. Не фінансовий, а паперовий. У вигляді нових санітарних норм. 

  Кондиціонери познімати. Унітазів докупити. Колючі насадження попиляти. Розпрощатися з прикрасами на руках. На кожну дитину по 20 квадратних метрів зелені насадити. Вологість 40-60 градусів тримати. А влітку на повітря дмухати, щоб було не більше 20 градусів.

  Крок вправо - крок вліво - штраф.

  Олексій Даниленко, начальник відділу Держсанепідслужби: "Фахівцями виноситься припис. Керівнику закладу вказуються порушення, які виявлені. Уразі невиконання припису уже вживаються інші санкці"ї.

  Власники дитсадків обурені. З ними ніхто не порадився, коли ті норми писали. Чиновники ж запевнили: обговорення було.

  Станіслав Ніколаєнко, екс-мінстр освіти і науки: "Формально візи зібрали, та й підписали".

  Власники дитсадків і не проти нових правил. Бо останні датовані аж 85-роком. Але при написанні радять не забувати про здоровий глузд.

  Лариса Яременко, завідувач дитячого садка: "А територія дошкількних закладів, а земельні ділянки, вони вже які є то такі і є, то чи може це від закладу залежати, хай влада виділяє такі і території, і тоді будемо дотримуватися норми".

  Надія Шашенюк, завідувач дитячого садка: "Якщо температура на вулиці 25 градусів, то, то у групі не може бути 18-19, от зараз да".

  Станіслав Ніколаєнко, міністр освіти і науки: "А як досягти цієї вологості, коли не користуватися кондиціонером у Криму чи у Херсоні. Там у бетонному приміщенні - 36 градусів.

  Надія Полька, заст. директора інституту гігієни і медичної екології НАМН України: "У маленьких садочках дитячих, в селах, в депресивних районах неможливо такого досягнути, але до цього треба прагнути.

  Валентина Миколаївна куховарить у садочках та школах вже років сорок. Про ноу- хау від міністерства почула. Каже, деякі норми вона аж перевиконує. За приписом чиновників ножів на кухні має бути 11. А в неї - більше. 

  Валентина Миколаївна, кухар дитячого садка: "Вот раз, два, три, вот опять один, два, тут правда один украли...это для морковки, для рыбы, их больше, чем одиннадцать".

  А от прописані обов`язкові сучасні прилади на кухні - Валентина Миколаївна, певно, як ігнорувала так і ігноруватиме надалі. Каже, сама знає, як дітям краще.

  Валентина Миколаївна, кухар дитячого садка: "Має бути овочерізка, картоплерізка. Нема у нас нічьо. Ми всё это делаем вручную. Дали мне на салат три киллограма, яблоки, морковку, я это делаю вручную. И когда через это автоматическое, то там надо всё равно переделывать руками".

  Валентина Кравченко, директор приватного садка: "Я вже 30 років працюю в дошкільних закладах. Не одне приміщення не відповідає тим нормам. Думаю, закривати треба всі".

  Якщо державні дитсадки покарання за недотримання норм можуть і оминути, то приватним перепаде, підозрюють їхні власники.

  Валентина Кравченко, директор приватного садка: "Якщо комунальні заклади освіти не можуть виконати за браком коштів, бо у них обмежені можливості, то думають, що приватні можуть виконати, ну і їх можна взагалі наказати, більше штрафів виписати".

  Проте екс-міністр освіти іншої думки.

  Станіслав Ніколаєнко, міністр освіти і науки: "Тиск буде, бо сьогодні до бізнеса іти бояться, а от на бюджетників направляються усі сили бюджетних і контролюючих органів".

  Перевіряючі органи можуть озброїтися звичайним метром і переміряти у диятчому садочку все, від подушок до стелі. 2, 3, 4, 5 сантимертів вони точно не дорахуються. І тоді у дитячого садочка можуть початися зовсім не дитячі проблеми. А їх дошкільним закладам в Україні і так вистачає. 

  Ось цьому садочку, наприклад, хоча би почати працювати. Бо з першого вересня тут порожньо. А садок сучасний і за усіма новими нормами зведений. Не рятує.

  Власниця садка м. Ірпінь: "Проект этого садика был вылизан до каждой строки, до каждой чёрточки".

  Завідувач дитячого садка: "Згідно санітарних норм 20 ліжок, прошу подивитится наш санвузол, за нормами має бути 4 унітази".

  Брати садочок на свій баланс місто відмовилось. Вихід власники знайшли - дитзаклад за новими стандартами тепер буде приватним.

  Завідувач дитячого садка: "Діти будуть, ми їх з нетерпінням чекаємо, хочемо, щоб таке гарне місце наповнилось дитячими голосочками".

  Комусь замість нових унітазів, вкрай треба латати дах. Комусь хоч би дітей усіх розмістити, а не озеленювати квадратні метри. Розголос щодо нових норм, які мали б діяти ще з вересня, дійшов до садків лише цього тижня. Врешті про міністерську інструкцію почув прем`єр. І наказав призупинити її дію. Від такого рішення Марині ні холодно, ні тепло. Вона власниця приватного Центру розвитку дитини у столиці. І вже попала під роздачу чиновнків за недотримання нових норм. Дітей у неї небагато. Батьки приводять сюди їх погодинно. Та чиновники усі садки зрівняли. Їм забракло тут медпункта і унітазів.

  Марина Гацько: "З цими туалетами, на жаль не можу нічого зробити, територія не дозволяє і тепер напевно за результатами перевірки повторної вони поставлять питання про забрання ліцензії".

  Свій час тепер Марина витрачає на адвокатів, щоби доводити: на її установу нові норми не поширюються. У жовтні до неї знову прийдуть, та дивувати чиновників додатковими унітазами - не буде. Потрібно змінювати не правила в садках, а самі, вважає екс-міністр освіти. Для початку бодай мовні помилки виправити. Адже веселкою, саме так у документі названа виделка, діти їсти не зможуть.

  Станіслав Ніколаєнко, екс міністр освіти і науки: "Написано довжина тіла дитини. Я кажу, це з головою, чи це тільки тіла? Не маса тіла, а вага дитини".


  Анна Мірошниченко, Денис Ковальов, "Час. Пдісумки".

  Попередній матеріал
  У В'єтнамі через наближення тайфуну «Вутіп» евакуювали тисячі людей
  Наступний матеріал
  Суд над міліціонерами, які прогавили Мельника перенесли [відео]